Yanmaz Yalıtım Malzemeleri

Tarih: 24.10.2022 11:24
Yanmaz Yalıtım Malzemeleri

Binalarda yalıtım ürünleri kullanılması ciddi boyutlarda enerji tasarrufunu da beraberinde getirir. Bununla birlikte yalıtım ürünleri yaygın olarak ses izolasyonu da sağlar. Yalıtım malzemesi seçimi yaparken önemli konulardan biri de yangın riskidir. Kimi yalıtım malzemeleri yangında hızla yanabilmektedir. Bu durum yangının kontrol altına alınmasını engeller. Bunun yanı sıra, kimi yalıtım malzemeleri yangında duman ve zehirli gaz da üretebilmektedir. Bu sebeple binaya yalıtım malzemesi kaplanırken, bu malzemenin yangın dayanımı da göz önüne alınmalıdır.

Yanlış yapılan yalıtım malzemesi tercihleri sebebiyle, yangının farklı odalara geçmesi engellense dahi, yangın odasındaki sıcaklık sürekli olarak artacaktır. Bu da yangın odasında bulunan malzemelerin yanma hızını artıracak ve odaya salının ısının yükselmesine neden olacaktır. Bu noktada yalıtım miktarı ne kadar yüksek olursa olsun, odadaki yangın da o kadar yüksek sıcaklığa ulaşacaktır. Bu sebeple yangın yalıtımında, yapının tüm elemanlarında meydana gelebilecek sıcaklığa ve usul yüke karşı dayanıklılık hedeflenmiştir.

Yangın yalıtımında üretilen malzemeler farklı dayanıklılıklara sahip olabilir. Yangında dayanıklı yalıtım malzemeleri, ortaya çıkan ısıya yangın sonuna kadar dayanacak yapıya sahip olabilir. Bunun yanı sıra bu malzemeler, yapıdaki insanların ve eşyaların tahliyesine yetecek kadar süre kadar da dayanabilir. Yangın yalıtımında yaygın olarak kullanılan iki farklı ürün vardır. Bunlar taşyünü ve camyünüdür. Bu ürünler genel olarak ortaya çıkan ısının yapıya zarar vermesini önleyebilmektedir. Yanmaz yapı malzemeleri, dayanım durumlarına göre farklı şekillerde sınıflandırılmıştır.

Yangın Yalıtım Malzemelerinde Sınıflandırma

Yangın malzemeleri, farklı ısılara karşı dayanıklılık gösterebilmektedir. Bu yalıtım malzemelerinin her birinin farklı özellikleri vardır. Yanmazlık sınıfı akredite laboratuvarlarında yapılan testler sonucu olarak belirlenir. Bu sınıflar; A1, A2, B1, B2 ve B3 şeklinde ifade edilmektedir.

A1 sınıfında yer alan yangın yalıtım malzemeleri; kum, alçı, beton, çakıl, tuğla, perlit, seramik, camyünü ve taşyünüdür. camyünü ve taşyünü yaygın olarak kullanılan yangın yalıtım malzemeleridir.

A2 sınıfında ise organik bağlayıcılık camyünü ve taşyünü vardır. B1 sınıfında, çimentolu odun talaşı, alçı-karton plaka, poliüretan köpük ve yanma geciktiricili katılı polistiren bulunmaktadır. B2 sınıfında ahşap, polistiren ve poliüretan köpük ile silikon derz dolgusu yer almaktadır. B3 sınıfında ise ahşap talaşı ve kâğıt yer alır.

Yangın yalıtımı açısından A sınıfında yer alan ürünler, özellikle riskli binalarda kullanıma uygundur. A sınıfı, ‘alev almaz’ olarak belirlenmiştir. Ateş kaynağı uzaklaştırılmasa dahi bu sınıfta yer alan malzemeler alev almamaktadır. B sınıfında yer alan ürünler ise ‘ateşe dayanıklı’ olarak değerlendirilmektedir. Bu malzemeler alev kaynağından uzaklaştırıldığında kendiliğinden sönmektedir.

Alev Almaz Yalıtım Malzemeleri

A1 alev almaz yalıtım malzemeleri yangının büyümesini engelleyen bir yapıya sahiptir. Bunun en önemli nedeni yanmaz materyallerle üretilmiş olmasıdır. Bunun yanı sıra A1 sınıfındaki malzemeler, yangının bir alandan diğerine yayılmasını önlemek konusunda da yardımcı olur. Kimyasal madde ve benzeri bulunan yüksek riskli binaların yangın güvenliğinde bu malzemeler kullanılmaktadır.

Bu malzemeler yüksek riskli binaların farklı dış duvar tipleri için son derece uygundur. Isı yalıtımı sağlayan A1 sınıfı materyaller; ahşap, metal dikme gibi farklı dış duvar tiplerine de uyum gösterir. Apartmanlarda, bakım evlerinde, öğrenci yurtlarında, yatılı okullarda, hastaneler, yatakhanelerde kısacası yüksek risk barındıran konut binalarında rahatlıkla kullanılabilirler.

Yanmaz Yalıtım Malzemelerinin Faydaları

A1 kategorisinde yer alan izolasyon malzemeleri yangının yürümesini engellemenin yanı sıra birçok farklı fayda sağlar. Bu faydalardan biri yansıtıcı havalandırmadır. Bu sayede binanın dış cephesinin hava almasını ve daha uzun bir dayanıklılığa sahip olmasını sağlar. Aynı zamanda içeriye hava geçişine de engel olmamaktadır.

Buhar geçirgenliği karşısında yüksek direnç sağlaması, yanmaz yalıtım malzemelerinin bir diğer faydasıdır. Aynı zamanda düşük emisyon yüzeyleri sayesinde termal performansı arttırır. Bu da esas görevleri olan izolasyonu sağlar. Bu sayede içerideki ısı daima korunmaktadır. Bu durum uzun vadede enerji faturalarına olumlu olarak yansır. Aynı zamanda bu durum ekolojik dengeye de olumlu bir etki sağlar.

A1 kategorisinde yer alan camyünü, taşyünü gibi izolasyon malzemeleri aynı zamanda ses yalıtımı açısından da olumlu katkılar sağlayacaktır. Güneşten gelen ultraviyole ışınlara, ısıya ve korozyona dayanıklı bu ürünler, uzun yıllar boyunca rahatlıkla kullanılabilir.

Yaygın Olarak Kullanılan Yangın Yalıtım Malzemeleri

Farklı amaçlarla kullanılan yapılarda en çok tercih edilen izolasyon malzemesi taşyünü ve camyünüdür. İki malzemenin de hem çok iyi ısı izolasyonu sağlaması hem de A1 sınıfındaki yanmaz malzemeler arasında yer alması, yoğun olarak tercih edilmelerinin başlıca sebepleridir. Bu iki malzemenin de öncelikli görevi ısı yalıtımıdır. Bu amaca mükemmel şekilde hizmet eden camyünü ve taşyünü, yangın yürütmeme özelliğiyle de dikkat çekmektedir.

Taşyünü

Taşyünü 1000 derece üzerindeki ısıya dahi dayanıklı olmasıyla öne çıkan yalıtım malzemesidir. Bu özelliğinden dolayı yangın durdurucu olarak yaygın olarak kullanılır. Bu malzemede yalıtımın iç kısmından geçen ses titreşimleri, sıcaklığa çevrilir. Bu malzeme yapısından ötürü tüm titreşimleri ortadan kaldırabilmektedir. Bu sebeple ısı yalıtımının yanı sıra taşyünü aynı zamanda etkileyici bir ses izolasyonu sağlar.

Taşyünün öne çıkan bir başka özelliği ise su itici olmasıdır. Suya maruz kalan taşyünü, suyu yalnızca üst kısmında tutar. Bu malzemenin yapısındaki elyaf, su itici özelliğini sağlamaktadır.

Camyünü

Camyünü kullanım alanına ve amacına göre farklı şekillerde üretilebilmektedir. Bu özelliği onu çok fonksiyonlu bir hale getirmektedir. Camyünün elyaf kalınlığı 3 ila 15 mikron aralığındadır. Boyut olarak da taşyününden en az 2 kat daha uzundur. Bu özellik onun daha elastik olmasını sağlar. Aynı zamanda bu malzemenin mukavemeti de son derece yüksektir. Ciddi düzeylerdeki titreşimlere karşı direnç gösterebilir. Bunun yanı sıra yanmaz özelliğe sahip malzemelerden biridir.

Siz de yanmaz yalıtım malzemelerine ihtiyaç duyuyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz. Ulubaş Yalıtım olarak, birçok farklı özelliğe sahip izolasyon malzemelerini üretiyoruz. Avantajlı tekliflerimizden faydalanmak ve detaylı bilgi almak için bizi arayabilirsiniz. Teknik ekibimiz, size ihtiyacınız olan tüm alternatifleri sunacaktır.

Yükleniyor...