Dekoratif (Mineral) Sıva Nedir?

Tarih: 21.12.2022 09:51
Dekoratif (Mineral) Sıva Nedir?

Her türlü iç ve dış cephelerinde son kat dekoratif olarak kullanılan, kolay uygulanan beyaz renge sahip, su emiciliği azaltılmış, tekstürlü ince düzeltme bitirme işlemine dekoratif (mineral) sıva denir. Dekoratif sıva, mantolama sıvası gibi çimento esaslı polimer katkılı bir malzemedir. Sıva uygulamalarında, dış cephenin dekoratif sıva uygulamalarında daha şık bir görüntü olması ve aynı zamanda sıvadaki hataları kapatıcı olarak kullanılır. 

Ayrıca iklim koşullarına dikkat ederek -5 derecenin altında, +35 derecenin üstünde uygulanmamalıdır. Bu noktaya dikkat etmek, verimli bir sonuç elde edebilmek adına çok önemlidir.

Dekoratif sıva malzemesinin en çarpıcı özelliği, her türlü iklim koşullarına karşı dayanıklılık göstermesidir. Uzun ömürlü, yanmaz ve kabarmaz olması mineral sıvanın öne çıkan diğer özellikleri olarak bilinir. Uygulama yapıldıktan sonra, yüzey homojen bir dekoratif izlenim kazanır. Dokusu sayesinde sıva yüzeyde bulunan çelik mala izlerini hemen kapatır. Buhar geçirgenliği vardır. Isı yalıtım sistemleri üzerine en uygun yapılabilen dış cephe malzemesidir. Ayrıca isteğe göre üzeri boyanabilir.

Dekoratif sıva 25 kg malzeme ve 6-6,5 litre suyla, temiz bir kap içinde devirli bir şekilde karıştırılır. Bu işlem, karışım homojen bir şekilde dağıldığından emin olunana kadar devam edilir. Hazırlanan bu karışım 5 dakika bekletilir, sonrasında ise tekrar karıştırılır.

Dekoratif Sıva Nasıl Yapılır?

Dekoratif sıva yapılacak yüzey tozlu olmamalı, kuru, temiz ve dayanıklı özelliklere sahip olmalıdır. Eğer hasar görmüş bir yüzey varsa, onarım harcı kullanılarak bu bölgeler onarılmalıdır. Kaplama yapılmak üzere olan yüzey tozuma yapan bir dokuya sahipse, 1/3 oranında sulandırıldıktan sonra rulo ya da fırça ile tozuyan yüzey ilk etap olarak astarlanmalıdır.

Hazırlanan karışımın homojen olduğundan emin olduktan sonra, çelik mala yardımıyla yüzeye düzgün bir şekilde uygulanır. Kalın taneli dekoratif sıva ya da ince taneli dekoratif sıva yüzeye homojen olacak şekilde uygulandıktan 5 dakika sonra, düz plastik bir mala yardımıyla dairesel hareketler yapılarak yüzeye desen verilmelidir. Desen verme işlemi sırasında, plastik malanın yüzey kısmı sık sık temizlenmesi gerekir.

Bu uygulama direk olarak güneşin altında, sis, yüksek bağıl nem oranında ya da sert rüzgârlı günlerde uygulanmamalıdır. Yapılan bu uygulama tam kuruma olduğundan emin olana kadar ısınmaya ya da güneş ışığına karşı koruma altına alınmalıdır. Ardından eğer istenirse üzeri dış cephe boyası ile boyanabilir. Üzeri boyandıktan sonra uygulama işleminden sonra normal olarak 7 gün beklenmesi tavsiye edilmektedir.

İç cephe ve dış cephe boyamalarda son kat dekoratif anlamda çok önemlidir. Görsel anlamda göze hitap etmesi beklenen bir boya elde etmek için gerekli tekniklere hâkim olmak ve bu teknikleri doğru biçimde uygulamak gerekir.

Dekoratif sıva üzerine boya öncesi astar uygulanabildiği gibi, dekoratif sıva öncesi astarlarda mevcuttur. Dekoratif sıvalar farklı kalınlıklarda üretilen malzemelerdir. 0,5 mm’den 3,5 mm’e kadar dekoratif sıva kalınlığını bulmak mümkündür. Sıva kalınlığı arttıkça sıvanın içinde bulunan taş kalınlığı da artar. Dekoratif hazır mantolama uygulaması söz konusu olduğunda söve profillerinin, kendine özgü kaplamaları bulunduğundan dekoratif sıva uygulaması gerektirmezler.

Dekoratif Sıva Çeşitleri Ulubaş’ta

İnşaat sektöründe görsel anlamda güzel ve bir o kadar kaliteli uygulamalar yapmak uzun yıllar sorunsuz kullanım olanağı tanır. Bu anlamda kullanılan ürünlerde nitelik ve dayanıklılıktan ödün vermemek şarttır.

Ulubaş, sektöre dair tüm ihtiyaç ve isteklerinizi doğru bir pencereden bakarak analiz eden ve buna bağlı avantajlı ürün seçenekleriniz sizlere sunan profesyonel bir firmadır. Uzun yıllardan beri bu sektörde olan ve kaliteli üretimleriyle rakiplerini geride bırakmayı başarmış Ulubaş, uzan kadrosuyla dekoratif sıva hakkında gerekli bilgi ve desteği sizlere sunuyor.

Geniş ürün yelpazesine sahip Ulubaş web sitesinde, ihtiyaç duyduğunuz tüm ürünleri üst düzey kalite standartlarında ve bütçeye uygun fiyat aralıklarında tek tıkla sahip olabilirsiniz. Kolay alışverişin ve kaliteli hizmetin buluştuğu adres olan Ulubaş tecrübesi, hayatınızı kolaylaştıran çözümlerle daima yanınızda.

Uzun yıllardan beri özverili çalışmalarla rüştünü ispatlayan Ulubaş’a bir şans verin ve kalitenin hiçbir zaman tesadüfler üzerine kurulu olmadığını tecrübe edin. Ulubaş, yapılarınızı kaliteli malzemeler sunarak olumsuz şartlara karşı koruma altına alırken, şık tasarımlarla dikkat çekmenizi sağlar.

Yükleniyor...