Yükleniyor...
Alt Kategoriler
Markalar
Nitelikler
Fiyat Aralıkları
-
Listeleme

Çatı Levhaları

Binaların olumsuz hava koşullarından ve darbelerden en çok etkilenen bölümleri hiç şüphesiz çatılardır. Günümüzde çatıların olumsuz koşullardan etkilenmemesi adına çatı kaplama uygulaması popülerlik kazanmıştır. Bu uygulama ile yağmur, kar, fırtına, yüksek sıcaklıklar gibi olumsuz durumlara karşı çatılar korunmuş olur. 

Çatı kaplama levhaları yalnızca çatıyı dışarıdan gelebilecek darbelere karşı korumakla kalmayıp aynı zamanda yüksek oranda yalıtım da sağlar. Çatı kaplama levhalarının çeşitlerine göre ağırlıkları, dayanıklıkları ve genel özellikleri farklılık gösterir. Bu farklılıklar ise fiyatlarını ve ömürlerini belirlemede büyük paya sahiptir. 

Çatı kaplaması yapılırken malzemenin yapısına fazlasıyla dikkat etmek gerekir. Çatı kaplama levhaları kullanılırken; yapı tipine, yapının kullanım koşullarına, malzemenin hava şartlarına karşı ne şekilde dayanıklılık gösterdiğine dikkat edilmesi oldukça önemlidir. Firmamız üzerinden uzman ekibimizle iletişime geçerek çatı kaplaması ile ilgili daha ayrıntılı bilgi sahibi olabilirsiniz. 

Çatı Kaplama Levhalarının Nasıl Uygulanacağını İnceleyelim

Çatı kaplama işleminde kaplama yapılan çatının malzemesi genel olarak ahşap ya da metal olur. Çatı levhası ile kaplama işleminden önce ısı ve su yalıtımı yapılır. Çatı kaplama uygulaması için birbirinden farklı birçok malzeme çeşidi olması insanlar için avantaj sağlar. Bu çeşitler arasından ihtiyacınıza, beklentinize ve koşullara en uygun malzemeyi tercih edebilirsiniz. 

Çatı kaplama uygulamasından önce çatı iskeleti yapılması daha doğru olur. Çatı iskeleti yapılırken çatı kaplama uygulamasında kullanılacak olan malzemeyi göz önünde bulundurmak gerekir. Çünkü iskeletin çatı kaplama malzemelerini taşıyabilecek durumda olması birincil hedeftir. Çatı iskeleti tamamlandıktan sonra ise su izolasyonu ve çatı yalıtım işlemleri gerçekleştirilir. 

Çatı kaplama uygulamasında çatı yalıtımı ve su izolasyonu aşamaları da tamamlandıktan sonra çatı levhasına geçilir. Son olarak çatı levhası ile çatı dikkatli bir şekilde kaplanır. Çatı kaplama levhalarının çeşitleri hakkında bilgi sahibi olmak ve profesyonel kadromuzdan destek almak için bizlere ulaşabilirsiniz. İnternet sitemiz üzerinden levha çeşitlerimizi inceleyebilirsiniz. 

Birbirinden Farklı Çatı Kaplama Levhaları İle Daha Uzun Ömürlü Çatılara Sahip Olun

Günümüzde çatı kaplama uygulamalarının çoğu çatı levhaları ile gerçekleştirilir. Çünkü bu levhalar çatı kaplamalarına son derece uyumludur ve üst düzeyde sonuç verir. Son zamanlarda çatı kaplama levhalarının daha fazla çeşitlendiği görülmüştür. Bu sayede binanın yapısına ve beklentiye göre tercih yapmak daha kolay bir hale gelmiştir.

Çatı kaplama levhalarının hammaddeleri; bakır, çinko, pvc, alüminyum ve sac olarak sıralanabilir. Bu malzemelerin her birinin gösterdiği özellik farklı olduğundan seçim yaparken dikkatli olmak gerekir. Aynı zamanda çatı kaplama levhalarının bu kadar çeşitli olması fiyatlarını da dalgalandırmıştır. Malzemesine göre bazı levhalar çok uygun fiyatlıyken bazıları daha pahalı olabilir. 

Çatı kaplama levhaları arasında seçim yapılırken ilk kriter fiyat olmamalıdır. Çünkü bazı malzemeler çok uygun olsa da kalitesiz olduğu için istenilen performansı göstermez. Dolayısıyla kalitesiz malzemeler de çatılarda güvenlik açısından sorun oluşturacağı için tercih edilmemelidir. Çatı kaplama levhalarının kalitesinden emin olduktan sonra fiyatını incelemeniz daha doğru olacaktır. 

Shingle Levhalar İle Binayı Olumsuz Koşullara Karşı Koruyun

Shingle, bitümlü bir malzeme olarak karşımıza çıkar ve son zamanlarda oldukça popülerdir. Fibrocam, kumlu yüzey ve renkli mineral granülden oluşan bu malzeme son derece dayanıklı olduğu için yoğun ilgi görür. Shingle, esnek yapısından dolayı bütün çatı tipleri ile uyum sağlayabilir. Bu malzemenin yoğun ilgi görmesinin ana nedenlerinden biri, en hafif çatı kaplama malzemesi olmasıdır. 

Çatılarda çok ağır malzemeler tercih edilmediğinden shingle, birçok kişiye oldukça avantajlı gelir. Aynı zamanda çatıda hoş renklere sahip malzemelerin kullanılması çatıya daha şık bir görünüm kazandırır. Shingle, inşaat sektöründe vazgeçilmez yapı malzemelerinden biri olarak yerini almıştır. Shingle, bina çatıları için tam olarak ideal malzemedir. 

Shingle levhaların sağladığı bir diğer avantaj ise oldukça basit bir şekilde döşenebiliyor olmasıdır. Bu sayede hem işçilikten hem de zamandan yüksek oranda tasarruf sağlanmış olur. Shingle levhalar kar, fırtına gibi olumsuz hava koşullarına karşı son derece dayanıklıdır. Firmamız üzerinden uzun ömürlü olan bu levhaları kolay bir şekilde temin edebilirsiniz.

Çatı Kaplama Uygulaması Esnasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çatı kaplama uygulaması esnasında dikkat edilmesi gerekenleri inceleyelim. Çatı kaplaması esnasında en çok dikkat edilmesi gereken nokta, mertekler üzerine yapılmasıdır. Çatı kaplamanın alt kısmına su izolasyonu üst kısmına ise ısı yalıtımı uygulanmalıdır. Bu uygulamanın amacı, şiddetli yağmurların olduğu zamanlarda çatıdan su akmasının önüne geçmektir.

Çatı kaplama esnasında yapılan yalıtım işlemi yalnızca çatıdan su akmamasını sağlamakla kalmayıp yazları serin kışları sıcak bir ortam oluşmasına da zemin hazırlar. Çatı kaplama malzemesine göre uygulanan işlemler de farklılık gösterir. Mesela çatı kaplama malzemesi kiremit olursa, kaplama saçağının çoğunluğun aksine sağdan değil de sol alt taraftan başlaması uygun olacaktır. 

Kiremitler çatıya yerleştirildikten sonra ilk sırada yer alanlar tahtaya bağlı pozisyonda olmalıdır, daha sonra ise bir çivi yardımıyla bulunduğu bölgeye sabitlenmelidir. İlk kiremitler haricinde kalan kiremitler ise çatının yapısına uygun bir şekilde yerleştirilmelidir. Çatı kaplama işlemlerinin çoğunda yer alan ondüle levhaları ile çatının üstü örtülmelidir. Detaylı bilgi için bizlere ulaşabilirsiniz. 

Çatı Kaplamada Kullanılan Malzemelerin Özellikleri Nasıl Olmalıdır?

Çatı kaplama uygulaması için kullanılan malzemeler çeşitlilik gösterdiği için her bir malzemenin özelliği de birbirinden farklıdır. Mesela çatı kaplama uygulamasında sıklıkla tercih edilen kiremitler, dört mevsimin hava koşullarına karşı dayanıklılık gösterecek özelliklere sahiptir. Aynı zamanda kiremitler, rüzgar çıktığında aşınmazlar ve hafif sallantılı depremlere karşı da direnç gösterirler. 

Çatı kaplama malzemeleri, hava koşullarına karşı etkili olduğundan su geçirmez özellik gösterirler. Çatı kaplama malzemelerinin herhangi birinde sorun oluştuğunda son derece kolay bir şekilde değiştirilebilir. Bu noktada çatı kaplama malzemeleri ve uygulaması düşük maliyetlere sahip olduğundan oldukça avantajlıdır.

Çatı kaplama uygulamasında kullanılan malzemelerin döşenmesi çok kısa bir vakit aldığından ciddi anlamda tasarruf sağlar. Güneşin çok etkili olduğu bölgelerde kullanımı yaygın olan metal kaplama, güneşin zararlı ışınlarına karşı tam koruma sağlar. Firmamız üzerinden bizlerle iletişime geçerek çatı kaplamada kullanılan malzemeler ve fiyatları hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Çatı Kaplama Sisteminde Yalıtım Süreci Nasıl Gerçekleşir?

Çatı kaplama uygulaması yapılırken kaplamanın hem alt tarafına hem de üst tarafına yalıtım döşemesi yapılır. Yalıtım döşendikten sonra çatı kaplama işlemi tamamlanır. Çatı kaplama işlemi tamamlanmadan su yalıtımı yapılmasının ana nedeni, sağanak yağışlarda binanın içerisine su girmesini engellemektir. 

Yalıtım sayesinde hem bina hasar görmemiş olur hem de binada yaşayan kişiler daha kaliteli standartlarda yaşamını sürdürürler. Su yalıtımı alt kısma yapılırken ısı yalıtımı da üst kısma yapılır. Isı yalıtımı sayesinde çatı, güneşin zararlı ışınlarından etkilenmez. Aynı zamanda kış aylarında sıcak yaz aylarında da daha serin bir ortam oluşması için ısı yalıtımı şarttır. 

Yalıtım malzemeleri dayanıklı ve uzun ömürlüdür. Ayrıca yalıtım malzemeleri binayı, dış etkenlere karşı muhafaza eder. Ulubaş olarak sizler için en kaliteli ve uzun ömürlü çatı kaplama levhalarını hazırladık. Firmamızın internet adresine girerek çatı levhalarımızı inceleyebilirsiniz. Kalitenin ve uygun fiyatların buluştuğu firmamızdan kolay bir şekilde alışveriş yapabilirsiniz.

Yükleniyor...