Yükleniyor...
Alt Kategoriler
Markalar
Nitelikler
Fiyat Aralıkları
-
Listeleme

ISI YALITIMI

Yükleniyor...

Isı yalıtımı; yapıların içerisine hem soğuk havanın hem de sıcak havanın giriş ve çıkışını engelleyen, son derece gerekli bir uygulamadır. Isı yalıtımı sayesinde yapılar, çevre koşullarından en alt düzeyde etkilenirler. Günümüzde enerji faturalarının genelinde görülen artış ısınmak için yapılan harcamaları da ciddi anlamda arttırmıştır. Bu durum ise ısı yalıtımının ihtiyaç haline gelmesine neden olmuştur.

Isı yalıtımı, enerji tasarrufunu üst düzeyde sağladığı için çevre dostu bir uygulama olduğunu söylemek yanlış olmaz. Aynı zamanda ısı yalıtımı, binaların daha yaşanılabilir bir hale gelmesini sağlar. Uzun vadede verdiği sonuçlara bakıldığında ısı yalıtımının ekonomik bir boyutu olduğunu da söyleyebiliriz. Isı yalıtımının binalara kattıklarını aşağıdaki gibi sıralayabiliriz;

 • Isı yalıtımı sayesinde binalar çevre koşullarından çok az etkilenir ve bu da binaların ömrünü uzatır.
 • Yalıtım uygulamasının yapıldığı binaların piyasa değerinde ciddi bir artış yaşanır. 
 • Bina sakinleri, yalıtım uygulaması sonrasında hayal ettikleri rahatlığa büyük ölçüde kavuşurlar.
 • Yalıtım; yazın sıcak, kışın ise soğuk havanın yapı içerisine girmesini engellediğinden dolayı sağlık koşullarını iyileştirir. 
 • Isı yalıtımı enerji tasarrufu sağlayan bir uygulama olduğu için çevre kirliliğini azaltma noktasında oldukça etkilidir. 

Isı Yalıtımında Kullanılan Malzemeler

Isı yalıtımında kullanılan malzemeleri inceleyelim. Isı yalıtım malzemelerinin kalitesi, ortaya çıkan sonuç üzerinde direkt olarak etkilidir. Kullanılan malzemeler kaliteli olursa ve usta bir işçilikle uygulama tamamlanırsa uzun ömürlü ısı yalıtımı ortaya çıkar. Isı yalıtım malzemelerini; cam yünü, taşyünü, poliüretan köpük, fenol köpüğü, ahşap lifli levhalar, cam köpüğü, genleştirilmiş mantar, genleştirilmiş perlit ve ekstrüde polistiren olarak sıralayabiliriz. 

Isı yalıtım malzemeleri arasında en fazla öne çıkanlardan biri olan cam yününü inceleyelim. Cam yünü, ergitilmiş olan camdan imal edilen bir malzemedir. Cam yünü yalnızca ısı yalıtımında değil, ses yalıtımında da öne çıkar. Taşyünü ise bazaltın 1500 derecelik ısıya maruz bırakılması ile elde edilir. Taşyünü kullanım alanına göre farklı boyutları ve çeşitleri ile karşımıza çıkar. 

Firmamız ısı yalıtımı alanında fazlasıyla öne çıkar. Bunun nedeni, kaliteli ısı yalıtım malzemeleri sunması ve insanların güvenini kazanmasıdır. Isı yalıtımının etkili olması için kaliteli malzemelerin kullanılması gerektiğinden bahsetmiştik. Bu malzemeleri temin ederken yalnızca uygun fiyatlı olup olmadığına dikkat etmeniz yeterli olmaz. Hem kaliteli hem uygun fiyatlı ısı yalıtım malzemelerini sunan firmamıza hepinizi bekleriz. Detaylı bilgi sahibi olmak için bizlerle iletişim kurabilirsiniz.

Isı Yalıtımı Nasıl Yapılmalıdır?

Isı yalıtımı binaların döşemelerine, çatılarına ve dış cephelerine yapılan ve ısı geçirmeyen bir uygulamadır. Isı yalıtımı binaların hem iç kısmına hem de dış kısmına kolaylıkla uygulanabilir. Binaların pencere bölmelerinde özel kaplamaya sahip yalıtım camı üniteleri kullanılması doğru olacaktır. Aynı zamanda pencerelerde yalıtımlı doğramaların kullanılması da son derece önemlidir. 

Isı yalıtımında önemli olan bir diğer husus ise tesisatların yalıtımlı olmasıdır. Isı yalıtımı yapılırken uyulması gereken işlem sırasını inceleyelim;

 1. Öncelikle uygulama yapılacak alanın temiz olması gerekir.
 2. Yatayda düz bir yüzey sağlanması için zemin alt kotuna profiller koyulmalıdır. 
 3. Isı yalıtım levhalarının beş farklı kısımdan yapıştırılması son derece önemlidir.
 4. Isı yalıtım levhalarının yapıştırma aşamasında şaşırtmalı yapıştırma tekniği kullanılmalıdır, fakat terazinin dengesinin bozulmamasına dikkat edilmesi gerekir.
 5. Levhaların yapıştırma işlemi bittiğinde kenarlara taşan fazla harcın temizlenmesi gerekir. 
 6. Sıva fileleri, komple sıva ile kaplanarak sıvanmalıdır. 
 7. İkinci kat sıva uygulaması yapılırken file yüzeyinin düzgün olması son derece önemlidir.
 8. Isı yalıtımının tamamlanması için son adım, akrilik esaslı ya da tekstürlü bir kaplama ile dış cephenin kaplanması olacaktır.

Isı Yalıtımının Önemi Nedir?

Isı yalıtımının öneminin açıklamak için önce faydalarından bahsetmek gerekir. Isı yalıtımı, ısınmak için yapılan harcamaların ciddi bir oranda düşmesini sağlar. Yalıtım sayesinde daha hesaplı ve daha etkili ısınma gerçekleşir. Aynı zamanda ısı yalıtımı yapılan binalardaki dairelerde küf ve mantar sorunu ortaya çıkmaz. Yalıtım ile duvar birimleri daha ince bir hal alır ve bu da bina içinde ekstra hacimli ortam oluşmasını sağlar. 

Isı yalıtımının önemini en doğru şekilde açıklayan husus, çevre kirliliğini azaltıyor olmasıdır. Ayrıca ısı yalıtımı yapılan binalarda yaşayan kişiler daha rahat ve sağlıklı bir hayat sürme şansını elde ederler. Isı yalıtımının tüm avantajlarından faydalanmak istiyorsanız yalıtımın doğru ve eksiksiz bir şekilde uygulandığından emin olmanız gerekir. 

Firmamız üzerinden uzman ekibimizle iletişime geçerek ısı yalıtımının önemi ve faydaları hakkında daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz. Kaliteli ısı yalıtım malzemelerini son derece güvenilir bir şekilde temin edebileceğiniz firmamızı ziyaret edebilirsiniz. 

Isı Yalıtımı Nerelerde Kullanılır?

Isı yalıtımı nerelerde kullanılır, sorusunun cevabı bir hayli uzundur. Genel anlamda ısı yalıtım uygulamasının binaların dış cephelerine, döşemelerine ve çatılarına uygulandığını söyleyebiliriz. Isı yalıtımının nerelerde kullanıldığını aşağıdaki gibi sıralayabiliriz;

 • Yapıların çatılarına ve hem iç hem dış duvarlarına
 • Toprak ile doğrudan bağlantılı mahallere
 • Katları birbirinden ayıran döşemelere
 • Havalandırma kanalları ve tesisat borularına
 • Depo gibi ısı almayan kısımlara dönük duvarlara ısı yalıtım uygulaması yapılır. 

Isı Yalıtım Uygulamasının Maliyeti Yüksek Midir?

Isı yalıtımının avantajlarından yararlanmak isteyen kişilerin en çok cevap aradıkları sorulardan biri, ısı yalıtım maliyetinin yüksek olup olmadığıdır. Isı yalıtım maliyetinin, bina yapımı esnasında yapılan harcamaların en fazla yüzde beşi kadar olduğunu söyleyebiliriz. 

Isı yalıtım maliyetleri, sağladığı avantajlar dikkate alındığında son derece düşüktür. Aynı zamanda ısı yalıtımı yapılan binalarda yüzde ellinin üzerinde enerji tasarrufu sağlandığı için yapılan harcamalar 2 ila 5 yıl içerisinde kendi kendini öder.

Ulubaş olarak sizler için en kaliteli ve düşük maliyetli ısı yalıtım malzemelerini sunuyoruz. İnternet adresimiz üzerinden ısı yalıtım malzemelerimizi inceleyebilirsiniz. firmamız web sayfası üzerinden son derece güvenilir bir şekilde alışveriş yapabilirsiniz. Ayrıntılı bilgi sahibi olmak için uzman ekibimizle iletişime geçebilirsiniz.

Dış Cephe Isı Yalıtım Malzemeleri ve Fiyatları

Dış cephe ısı yalıtımı yapılırken birçok farklı malzemeden yararlanılmaktadır. Duvar, çatı gibi alanların ısı yalıtımında, dış cephe kaplama plakaları ve pencere söveleri gibi malzemeler kullanılmaktadır. Etkin bir dış cephe ısı yalıtımı için pencerelerde yalıtım camı üniteleri ve nitelikli doğramalar da tercih edilmektedir.

Dış cephe ısı yalıtım malzemeleri seçilirken kararsız kalmamak için, kullanım amacına uygun ürün seçmenin yanı sıra, kullanılacak olan dış cephe ısı yalıtımı malzemelerinin özelliklerini de iyi bilmek gerekir. Hatta öncelikli olarak bu malzemelerin özelliğine çok dikkat etmek gerekmektedir. Örneğin iyi bir yalıtım sağlamak için dış cephe giydirirken pencere söveleri sayesinde güçlü bir ısı izolasyonu sağlayabilmenin yanı sıra, yalıtım için ihtiyacınız olan enerji tasarrufunu da elde edebilirsiniz.

Dış cephe ısı yalıtımında kullanılan malzemeleri şu şekilde detaylandırabiliriz;

 •         Taşyünü
 •         Eps levha (Expanded Polistren Köpük)
 •         Xps levha (Extrüde Polistren)
 •         Isı yalıtımı plakası için yapıştırma harçları
 •         Isı yalıtımında kullanılacak sıvalar
 •         Mantolama dübelleri
 •         Köşe profili
 •         Subasman profili

Dış cephe ısı yalıtımında kullanılacak malzemeler ne olursa olsun aslında hepsinde olması gereken bazı özellikler vardır. Malzemelerin sudan ve nemden etkilenmeyecek özellikte olması önemlidir. Bununla beraber yanmaz ve alev geçirmez özelliğe sahip olması da gerekmektedir. Ayrıca basınç ve çekme dayanımının olması da gerekli olan detaylardan biridir. Tercih edilen dış cephe ısı yalıtımı malzemelerin ekonomik olması ve aynı zamanda uzun ömürlü olması da gereklidir. Tüm bunların yanı sıra dış cephe ısı yalıtımı malzemelerinin kokusuz olması, haşereleri barındırmaması, işlenebilir olması, ısı ve sıva tutucu gibi özelliklere sahip olması en önemli özellikleri arasında gösterilebilir.

Dış cephe ısı yalıtımı malzemelerine Ulubaş Yalıtım kalitesiyle sahip olabilirsiniz. Isı yalıtımında kullanılan malzemelerin fiyatları farklılık gösterebilmektedir. Kullanılacak alana ve miktara göre de fiyatlarda değişiklik söz konusu olabilmektedir. Dilerseniz web sitemiz üzerinden iletişim bilgilerimize ulaşıp, bizimle iletişime geçerek detaylı bilgi alabilirsiniz.

Kaliteli ve uzun ömürlü dış cephe ısı yalıtımı malzemeleri, sektörün önde gelen isimleri Ulubaş Yalıtım farkıyla size ulaşıyor. Ürün ve hizmetlerimizden yararlanmak için bir an önce bizimle iletişime geçebilirsiniz. 

Yükleniyor...