Yükleniyor...
Alt Kategoriler
Markalar
Nitelikler
Fiyat Aralıkları
-
Listeleme

Alçı Levha

Yükleniyor...

Tamir ve bakım sektöründe büyük yer tutan alçı levha, ince alçı panellerden oluşan bir yapı malzemesidir. Duvar veya asma tavan yapımında kullanılmak üzere alçıdan imal edilmiş, iki tarafı kağıt kaplı olan levhaya alçı levha yahut alçıpan levha adı verilir. Ara bölme sistemlerinde kullanılan alçı levha, iki kat özel kağıt arasına sıkıştırılmış olması sayesinde daha önceki yaygın inşaat tekniklerine oranla çok daha verimli bir yöntemdir.

Yapısı itibariyle alçıdan üretilen alçıpan levha, duvara monte edilecekse duvarın ölçüsüne, yere monte edilecekse yerin ölçüsüne göre kesilmelidir. Alçıpan levha tavan ölçüsü oldukça zor görünse de ince alçıpan sayesinde bu işlem son derece kolaylaşır. İnce alçıpan levhanın esnek oluşu sayesinde tavanda gerçekleştirilecek kreasyona uygun olmak üzere eğilip şekil verilmesi mümkündür. Böylece alçıpan levhanın kesim ölçüleri kolaylıkla belli olur.

Alçıpan levha fiyatları; kalınlık, birim ve renklere göre farklılık gösterebilir. Standart kalınlığı 12,5 mm olan alçı levhalar, müşterilerin istek ve ihtiyaçlarına uygun olarak kesilebilir. Beyaz alçıpan levhalar ile bölme duvar, giydirme duvar, asma tavan, yer döşemesi, şaft duvarı ve çelik kolon kiriş kaplama uygulamaları gerçekleştirilebilir. 

İnşaat Sektörünün Olmazsa Olmazlarından Alçı Levha Nedir 

Alçı levha, orta kısmı alçıdan üretilen ve iki yüzü de özel bir kartondan oluşan yapı malzemesine verilen isimdir. Alçıpan levhalar, özel boyutlarda ve özel olarak üretilebilen düzgün yüzeyli plaka malzemelerdir. Alçı levha; hafif ve esnek yapısı, yangına ve suya dayanıklı olması, yüksek oranda ses yalıtımı sağlaması, kolaylıkla temizlenebilmesi, kolay ve çabuk uygulanabilir olması sayesinde inşaat ve dekorasyon işlerinde yaygın olarak tercih edilmektedir. 

Ayrıca alçıpan levhalar istenilen biçimi kolaylıkla alırlar ve insan vücudundaki pH değerine yakın bir pH değerine sahiplerdir. İşçilikten ve zamandan tasarruf sağlamaları ve bakteri üretmeyen bir yapıya sahip olmaları da tercih edilmeleri açısından önemli bir detaydır. 

Alçı levhalar yapı malzemesi olarak ilk kez ABD’de kullanılmışlardır. Alçıpan levhaların farklı farklı çeşitleri bulunmaktadır. Bu çeşitlerden ilki “flex alçıpan”dır. Flex alçı levha düzgün bir yüzeye sahiptir.  temiz ve kolay şekilde monte edilir. Genellikle asma tavan ve bölme duvar uygulamaları için kullanılan bu alçı levhalar,  en fazla 5 palet olacak şekilde saklanabilirler. 

Alçı levhalardan bir diğeri de “WR suya dayanıklı alçıpan”dır. Suya dayanıklı olması sayesinde ıslak hacimli alanlarda kullanılan bu malzeme, tuvalet ve banyo gibi alanlarda rahatlıkla tercih edilebilir. Alçıpan levha üzerine fayans ve seramik tarzı malzemeler de kullanılabilir. 

Alçı levha çeşitlerinden bir diğeri de “MWR küfe ve neme dayanıklı alçıpan”dır. Bu alçı levha üzerinde de fayans ve seramik uygulanabilir. Yeşil ve gri renge sahip karton yüzeylerde bulunabilir. Şaft duvarları, asma tavan ve duvar giyrdirme işlemleri için en çok tercih edilen malzemelerdendir.

Alçıpan levalardan bir diğeri ise “yangına karşı dayanıklı alçıpanlar”dır. FR-DF olarak da bilinen bu malzemelerin yoğunluğu arttırılmıştır ve cam elyaf sayesinde yangına karşı dayanıklı hale getirilmiştir. Pembe ve gri renkler ile işaretlenmişlerdir. Yangına karşı dayanıklı olan alçı levhalardan bir diğeri de “fireboard”dur. Bu malzemenin her iki yüzeyinde cam elyaf ve şilte kullanılmıştır. 3 saate kadar yangına dayanma özelliğine sahiptir. 

Kullanım Kolaylığı Sağlayan Alçıpan Levhalar Nerede Kullanılır

Alçıpan levhalar, yapımı tamamlanmış betonarme ve çelik yapılarda bölme duvar amacı ile kullanılırlar. Prefabrik yapılarda da kullanım amaçları sıklıkla budur. Binalarda dekorasyona dinamizm katan alçı levhaların, bazı yapılarda korkuluk olarak kullanıldığı da bilinmektedir. Bu amaç özellikle dubleks ya da müstakil evler içindir. 

Duvarlarda niş olarak yahut tavan bölgelerinde yarı açık raf amacı ile kullanılabilen alçıpan lehvalar, merdiven altlarını kapatmak için de kullanılabilir. Alçıpan levhalar merdiven altlarında kalan boşluğu değerlendirmek adına kapalı bölme duvarı olarak da kullanılabilirler. Böylece merdiven altındaki boşluğun oluşturduğu kötü görüntü ortadan kaldırılabilir. 

Asma tavan yapımı için de kullanılabilen alçı levhalar uygulama açısından diğerlerinden daha farklıdırlar. Aydınlatmaları gizlemek amacı ile kullanılabilen bu malzeme, kullanıldığı mekana farklı bir hava katma işlevini burada da görür. Salon ya da odalarda farklı, küçük bir oda oluşturma amacı için de oldukça işlevsel bir üründür. 

Uygulama Açısından İşlevsel Alçı Levhaların Uygulanma Şekilleri

Alçı levha uygulaması diğer inşaat malzemelerine kıyasla çok daha kolay olması özelliği ile bilinir. Bu uygulama özel ölçülere sahip ahşap çıtalar ya da özel galvanize çelik sac profiller aracılığı ile oluşturulan taşıyıcı iskelet üzerine levhaların vidalanarak sabitlenmesi yolu ile yapılır. Özellikle duvar giydirme işlemlerinde özel alçı karışımı ile de yapılabilir. 

Özel bıçaklar ile kesilerek uygulanacağı yere uygun ölçüye getirilen alçı levhalar, taşıyıcı iskelet üzerine bu amaçla yapılmış vida makinesi ya da vida matkabı ile sabitlenir. Bu aletler sayesinde alçı levhalar kolaylıkla monte edilir. Alçı levhalarının sabitlenmelerinin ardından ek yerleri ve açıkta kalan kısımları cam yünü ya da polyester liflerden kuvvetli bantlar ile güçlendirilir. Son olarak yüzey macunlanıp zımparalanır ve istenilen renge boyanarak kullanıma uygun hale getirilir. 

Ekonomik Alçı Levhaların Fiyatları

Alçıpan levhalar pek çok olumlu özellikleri sayesinde kullanım için öncelikle tercih edilen ürünlerdendir. Bu olumlu özellikler arasında fiyatının çok ekonomik olması da vardır. Alçıpan levhaların fiyatları birim, renk ve kalitesine göre değişiklik gösterebilir. Sitemizde yer alan fiyat bölümünden fiyatlara ulaşabilir, detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

İnternet sitemizden edineceğiniz bilgiler sayesinde en uygun fiyatlı alçıpan levhalara kolayca ulaşabilirsiniz. Uygun fiyat ve kaliteli ürün garantisi veren firmamız, alçı levha ihtiyacınızı eksiksiz biçimde yerine getirecek kadar ürüne sahiptir. 

Yükleniyor...