Teras Su Yalıtımı, Malzemeleri ve Fiyatları

Tarih: 14.10.2022 14:46
Teras Su Yalıtımı, Malzemeleri ve Fiyatları
Teras Su Yalıtımı, Avantajları, Teras Su Yalıtım Malzemeleri ve Fiyatları. Teras Su Yalıtımı Neden Önemli? Kısaca Teras Su Yalıtımına Dair Tüm Detaylar.

Yapılarınızın duvarlarında ve teraslarında biriken sular er ya da geç iç mekana sızmaya başlar. Bu sızıntı ve nem oluşumunun en önemli nedeni yağmur ve kar sularıdır. Bu sızıntılar, teras su yalıtımı uygulamaları ile önlenebilir. 

Teras Su Yalıtımı Neden Önemli?

Su yalıtımı, suyun evinize, binanıza veya herhangi bir yüzeye nüfuz etmesini engelleyen bir yöntemdir. Su büyük ölçüde temel yüzeylerinden, çatılardan, duvarlardan, Banyolardan, binanın mutfağından sızar ve bu da yapısal hasara ve bozulmaya yol açan sorunların çoğuna neden olur.

Günümüz inşaat endüstrisinde binalarda su yalıtımı zorunlu bir ihtiyaçtır. Yüzeye uygun yöntemlerle uygulanan teras su yalıtım malzemeleri ile yapı; nem, yağmur ve kar sızıntılarından korur. Beraberinde oluşacak su hasarını önceden engellemiş olur. Su yalıtım malzemesi uygulamaları inşaat sırasında veya sonrasında yapılabilir. 

Çatı ve teras su yalıtımı, ortak uygulamalarla gerçekleştirilir. Yapının üst yüzeyi her zaman sert hava koşullarına, iklim değişikliklerine ve yağmurlara maruz kaldığı için bu uygulamalar iç mekan konforu, binanın sağlığı ve güvenlik için son derece önemlidir. 

Terasların yapısı, zaman içerisinde yüzeyin içine sızma durumu olan yağmur ve kar suyu toplama potansiyelindedir. Teras su yalıtım uygulamalarıyla önlem alınmazsa, belirli bir süre sonra yüzey yapısında deformasyon meydana gelir ve daha büyük sorunlara neden olur.

Teras Su Yalıtımının Avantajları

Çatının Ömrünü Uzatır

Teras su yalıtım uygulamaları, aşırı ısı ve ışığın çatıya olumsuz etkisini azaltır. Bu tür uygulamalar, teras yüzeyinde koruyucu bir katman oluşturarak olumsuz hava şartlarının neden olduğu aşınma ve yıpranmayı engeller. Bu da sızıntıların önlenmesini ve dolayısıyla çatının ömrünün uzamasını beraberinde getirir. 

Yapının Zarar Görmesini Engeller

Çatıdan sızma potansiyeli olan nem ve su, evin çelik yapılarını ve kirişleri zaman içerisinde aşındırır. Bilindiği üzere beton, gözenekli bir yapıya sahiptir. Yağmur veya kar suyu ile birlikte sızabilecek kimyasal maddeler, tüm bu yapının zarar görmesine neden olabilir. Su yalıtımı yaparken uygun malzemelerin seçilmesi ve sorunsuz kurulum neticesinde bu tür olumsuzluklar söz konusu olmaz.

Yapıya Görsel Çekicilik Kazandırır

Sevgiyle inşa ettiğiniz ev, sürekli su sızmasından kaynaklanan lekeler ve siyah noktalar ile hızla çirkinleşebilir. Çatıdan istenmeyen su sızıntısı sonunda duvarlardan sızarak oldukça göze batan küf oluşumuna neden olabilir. Sızıntı gerçekleşmeden yapılacak su yalıtımı bu kötü görünümü engelleyebilir.

Sağlık Sorunlarına Karşı Önlem

Sızdıran bir çatıdan eve nem sızdığında, solunum sorunları ve alerjiler şeklinde birçok sağlık sorununun oluşmasına neden olabilir. Küf de sağlığınıza zarar verebilir. Sizi ve ailenizi bu tür önlenebilir sağlık sorunlarına karşı korumak için çatı ve teras su yalıtımının yapılması gerekir. 

Çatı ve Teras Su Yalıtım Uygulamalarında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Teras su yalıtım çalışmaları yapılırken aşağıdaki alanlara özel dikkat gösterilmelidir:

  • Çatı veya paneller, C ve U profiller arasından geçen borular
  • Elektrik telleri veya kablo kanalları
  • Uygun boyut ve sayıda yağmur suyu tahliye çıkışları
  • Merdiven kapısındaki eşik
  • Su deposu, çanak anten, bölünmüş AC ünite tabanları
  • Yüzey hazırlığı sırasında önemli olan drenaj çıkışlarının takılması.

Çatı ve teraslar, tüm ev sakinlerini ve içindeki değerli eşyaları yaz ve kış aylarında yağmurdan, aşırı hava koşullarından koruyan en üst kaplamasıdır. Evinizin içini ve dışını koruyan bu katman, dış ortama en çok maruz kalan kısmıdır. Normalde evlerimizin çatısının su geçirmez ve doğanın tüm zorluklarına dayanacak kadar güçlü olmasını bekleriz. Ancak gerçekte, aşırı hava koşullarına sürekli maruz kalma nedeniyle çatılar ve teraslar yavaş yavaş hasar görür. Bu hasarı önleyemezsek, tüm binada su sızıntısı ve çatlaklar meydana gelebilir.

Bu kapsamda, proje alanına uygun ve kaliteli teras su yalıtım malzemeleri tercih edilmelidir. 

Teras Su Yalıtım Malzemeleri

Su yalıtımının ısı yalıtımı ile birleştirilmesiyle yüksek performanslı bir çatı kaplama sistemi elde edilebilir. Aşırı iklim koşullarına, düzensiz sıcaklık değişimlerine, yağmura ve uygun ısı yalıtım malzemesine karşı koruma sağlayan, oldukça geçirimsiz ve sağlam bir su yalıtım membranları bulunmaktadır.

Genel olarak, spreyle uygulanan PUF yalıtımı, XPS veya EPS yalıtım levhaları gibi yalıtım malzemeleri, iyi hazırlanmış, temiz alt tabaka üzerine kontrollü bir kalınlıkta uygulanır ve ardından spreyle poliüretan veya poliüre gibi sıvı su yalıtım membranı uygulanır. 

Bununla birlikte, bina sahipleri ve çatı ustaları için teknik gereksinimlere ve farklı bütçelere uygun birden fazla seçenek mevcuttur. Bazı teras ve çatı su yalıtım çözümleri; çimentolu kaplamalar, sıvı uygulamalı akrilik kaplamalar, poliüretan ve poliüre membranlar, bitüm esaslı levha membranlar (bitüm esaslı su yalıtım malzemeleri) şeklindedir.

Çatılar genellikle ya güverte üstünden ya da altından yalıtılır. Genel olarak, ısının beton yüzeyler tarafından emilmesini ve tutulmasını önlemek için güverte üstü yalıtım tercih edilir. 

Yaygın olarak kullanılan çatı yalıtım malzemeleri arasında genişletilmiş polistiren levhalar, ekstrüde polistiren levhalar, püskürtme uygulanmış PUF yalıtımı, köpük beton ve yüksek SRI'lı sıvı membranlar yer almaktadır. 

Çimento su yalıtımı: Suyun yapıya girmesini ve zarar vermesini önlemek için teras üzerine kalın bir çimento tabakası serilir.

Likit su yalıtımı: Sıvı su yalıtımı, terasınızı yüzeye giren sudan korumanın bir başka etkili yoludur. Yüzeyi korumak için LAMs veya Liquid uygulanan membranlar uygulanır. LAM'ler, yüksek çekme mukavemetine sahip sert ve uygulaması kolay membranlardır.

Önceden oluşturulmuş su yalıtımı: Bunda, bitüm ve silikon polimer karışımı kimyasal olarak bağlanır ve bir ağ oluşturur. Bu ağ kesilerek levha benzeri bir yapıya kavuşturulur ve bu levhalar yüzeyin nemden, sudan, yağmurdan ve farklı iklim şartlarından etkilenmemesi için uygulanır.

Teras su yalıtımı malzemeleri arasında popüler bir diğer seçenek de epoksi boyalardır. Teras için su yalıtım ürünleri, rutubet ve sızıntılara karşı korur ve uygulaması zahmetsizdir. Aynı zamanda kuvvet gerektirmeyen bir uygulamadır.

Teras Su Yalıtım Malzemeleri Fiyatları

Özellikle düz terasların su yalıtımı, su yapıdan hızlı bir şekilde akamadığı ve yavaş hareket edeceği veya yüzeyin üzerinde birikerek sızıntılara neden olacağı için son derece zordur. Bu işlevi yerine getirebilecek kaliteli ürünler tercih edilmeli ve buna göre bir bütçe ayarlanmalıdır. Uzun ömürlü bir yatırım olan teras su yalıtımı, uygulamada tercih edilecek bütçeye göre farklı maliyetlere söz konusu olabilir.

Piyasada, temel malzemelerden birinci sınıf ve gelişmiş malzemelere kadar farklı kalitelerde geniş bir ürün yelpazesi mevcuttur. Her biri özel gereksinimlere hitap etmektedir. Teras su yalıtım malzemeleri fiyatları yalıtımda kullanılacak yöntem ve uygulama biçimine göre değişkenlik göstermektedir. 

Teras su yalıtım malzemeleri ve fiyatları ile ilgili detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Yükleniyor...