Su Deposu İzolasyonu ve Yalıtım İşlemleri

Tarih: 14.10.2022 13:57
Su Deposu İzolasyonu ve Yalıtım İşlemleri
Su Deposu İzolasyonu Nasıl Yapılır? Su Deposu Yalıtım İşlemleri

Su deposu, binaların ihtiyaç duyduğu suyu karşılamaktadır. Çoğunlukla zemin katlarda bulunmaktadır. Kullanılacak olan suyun temiz bir şekilde kalmasını sağladığı için su deposu izolasyonu oldukça önemlidir. Söz konusu su deposunda olan suda kaçakları gidermek için ya da su kaçakları için önlem almak için su deposu yalıtımı olmazsa olmaz işlemlerdendir.

Su deposu izolasyonu sayesinde su depolarının ömrü hem daha uzun olur hem de suyun muhafaza edilmesi daha sağlıklı bir şekilde yapılmış olur. Su depolarının izolasyonu işlemini düşük maliyetler ile Ulubaş Yalıtım’la faaliyete geçirebilirsiniz. Sağlık açısından önemi yüksek olan su deposu izolasyonu ile küf, bakteri ya da zararlı mikroorganizmaların oluşmasını engelleyen maddeler ile temizlendikten sonra su yalıtım malzemelesi ile izolasyonu sağlanmaktadır.

Su depoları, suyun aşındırma kuvvetinden dolayı zamanlar korozyona uğrayabiliyorlar. Durum böyle olunca suyun sterilize kalması zorlaşmaktadır. Üstelik bu oluşan korozyondan dolayı, su deposunun duvarlarındaki çatlaklardan mevcut su dışarı sızabilir. Bu gibi durumların olmaması için su deposu izolasyonu oldukça önemlidir.

Su depolarının çeşidine göre, su deposunda yapılacak olan işlemlerde farklılık göstermektedir. Su deposu yapılırken kullanılan malzemeler farklı olduğu için, doğal olarak izolasyon yapılırken de farklı yöntemler kullanılmaktadır. Ulubaş Yalıtım’dan alacağınız su deposu yalıtım hizmetinde hem içme suyu hem de kullanım suyunun izolasyonuyla ilgili olarak deneyimli ekibimiz sizlere yardımcı olmaktadır. Su depolarının izolasyonu her ne kadar zorunlu olmasa da, yapılması sağlık açısından son derece önemlidir. Yalıtım malzemesini seçerken deneyimli ekibimiz birçok durumu değerlendirecektir.

Su Deposu Çeşitleri Nelerdir?

Su deposu çeşitlerini şu şekilde sıralayabiliriz.

  • Beton su deposu
  • Fayans su deposu
  • Polyester su deposu
  • Polietilen su deposu
  • Metal su deposu
  • Modüler su deposu

Su deposu çeşitlerini yakından tanıyalım.

Beton su deposu, izolasyonu ve yalıtımı yapılmadan önce kullanılması zor olan bir depo türüdür. Beton su depoları yol çalışması, deprem gibi durumlardan etkilenebilecek özelliktedirler.

Fayans su deposu, biraz maliyetli olsa da, bakımları yapıldığı sürece gayet kullanılabilir depolardır.

Polyester su deposu, kapalı ve açık alanlarda tercih edilebilirler. Ayrıca uzun ömürlüdür. Polyester su depoları, plastik su deposu seçenekleri arasındadır.

Polietilen su deposu, uzun ömürlü olmasının yanı sıra ekonomiktir de. Darbelere karşı dayanıklı olan polietilen su deposu darbelere karşı dayanıklıdır.

Metal su deposu, iç izolasyona ihtiyacı olan, açık alanda kullanılması pek önerilmeyen, uzun ömürlü olan su depolarındandır. Metal su depolarının tamiri de kolaydır.

Modüler su deposu pürüzsüz yüzeye sahip depolardır. Kurulumu kısa sürede yapılabilse de, temizlik konusunda diğer depolara göre biraz daha zor ve uğraştırıcı olabiliyor.

Su Deposu İzolasyonu Nasıl Yapılır?

Su deposu izolasyonu farklı şekillerde yapılabilir. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz.

  • Pvc membranla yapılan su deposu izolasyonları
  • Epoksi kaplama ile yapılan su deposu izolasyonları
  • Poliüretan esaslı yapılan su deposu izolasyonları
  • Çimento esaslı su deposu izolasyonları

Ulubaş Yalıtım’dan çimento esaslı su deposu izolasyonları ile ilgili olarak hizmet alabilirsiniz.

Çimento Esaslı Su Deposu İzolasyonu

Çimento esaslı su deposu izolasyonu, sürme ya da püskürtme yöntemleriyle yapılmaktadır. Bu işlem yapılırken uygulanacak yüzeyin durumu da oldukça önemlidir. Eğer uygulamanın yapıldığı yüzey elverişli değilse, kullanılan çimento bazlı su deposu malzemesi kaliteli bile olsa sonuç istenilen şekilde başarılı olamayabilir. Çimento esaslı izolasyon işlemi düzgün, sağlam ve boşluksuz yüzeylere uygulanmalıdır. Söz konusu uygulama, en az 3 kat yapılmalıdır. Hatta katlar arasında 1 gün bekleme süresi bırakmak gereklidir ki uygulamada kullanılan malzemelerin çatlamaması için kürlenmesine izin verilsin. Bu işlemlerden sonra son kat uygulaması da gerçekleşince en az 1 hafta beklenmesi gerekmektedir. Taban ve kenar kısımlar farklı yalıtım malzemesi ile işlem görmektedir. Kullanılan çimento bazlı malzemeler su yalıtım malzemesi çeşitleri arasında esnek olanlardandır. Bu arada çimento esaslı su yalıtımı malzemelerinin kapasitesinin çatlakları kapatma kapasitesi 1.5mm kısıtlıdır.

Ulubaş Yalıtımın, kullandığı su deposu izolasyon malzemeleri içme suyu depolarında da kullanılabilmektedir. İçme suyuna uygunluk raporları ile firmamızdan alacağınız hizmetlerde içiniz rahat olacak.

Çimento esaslı su yalıtımı işlemlerinin yanı sıra FPO membran kaplama, PVC, kaplama, EPDM kaplama gibi seçenekler de sektörde kullanılan diğer su yalıtımı işlemlerindendir.

Su Deposu İzolasyonu Neden Önemlidir?

Su deposu izolasyonları hem sağlık için hem de tasarruf sağlamak için oldukça önem taşımaktadır. Su depoları, insan sağlığını tehdit edebileceği için ve maliyet açısından da ciddi sonuçlar doğurabileceği için depoların tecrübeli kişiler tarafından, doğru şekilde izole edilmesi çok önemlidir.

Su depolarında muhafaza edilen sular yeri geliyor gıdalarımızla temas ediyor, yeri geliyor kıyafetlerimizi yıkıyoruz, bazen de tüketebiliyoruz. Depodaki su, hayatımızın bu kadar içerisine giriyorken, suyun sağlıklı olması ciddi derecede önemlidir. Bu yüzden doğru izolasyon malzemeleri ile su depolarının ömürlerinin uzatılarak, suyu sağlıklı hale getirmek mümkün.

Su deposu izolasyonunun gerekli olmasının nedenlerinden biri de, kullanılan bu suların oluşabilecek çeşitli bakterilerden ve yosunlardan korumayı amaçlamaktadır. Bunun yanı sıra su depolarının zemininde basınçtan kaynaklı çatlama ya da kırılma olmaması için de su deposu izolasyonu yapılması gereken önemli işlemlerden biridir.

Ulubaş Yalıtım’dan almak istediğiniz su deposu izolasyonu ve yalıtım hizmetleri için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Dayanıklı su deposu izolasyon sistemleri ile ilgili merak ettiğiniz tüm detaylar için sitemizdeki iletişim kısmından bize ulaşabilir, sonrasında ekibimizin keşfe gelmesini isteyebilirsiniz. Deneyimli ekibimiz yerinde tespitle sizlere en iyi ve kaliteli hizmeti vermek için gerekenleri yapacaktır. Su deposu iletim ve izolasyon işlemini yaptırdıktan sonra bir daha su kaçağı ya da herhangi farklı bir sorunla karşı karşıya kalmayacaksınız. Türkiye içi hangi şehirde olursanız olun su deposu izolasyonu ve yalıtımı konusunda bizden destek alabilirsiniz.

Sektörde tam 66 yıldır yer alan Ulubaş Yalıtım’da yalıtıma dair her şeyi bir arada bulabilirsiniz. Tek yapmanız gereken ihtiyaçlarınızı belirlemek ve gerisini tecrübeli ekimize bırakmak. Tecrübe ve kalitenin adresi olan Ulubaş Yalıtım ile sizin için sorun teşkil eden her şey artık sorun olmaktan çıkacak.

Yükleniyor...