OSB Levha Ölçüleri

Tarih: 20.01.2023 10:57
OSB Levha Ölçüleri

Yönlendirilmiş yonga levhaların kısaltılmışı olan OSB levha ölçülerini, otomatik kontrolle üretilseler bile farklı seçeneklerde bulmak mümkündür. Dayanıklılık ve sağlamlık açısından çok verimli olan OSB paneller osb 1, osb 2, osb 3, osb 4 şeklinde kategorize edilmektedir. İnşaat sektöründe olmazsa olmaz bir yapı malzeme olan OSB levhaların dayanıklılığı birden dörde doğru artış göstermektedir.

Estetik görüntü ve kullanırken dayanıklı performansı sayesinde son dönemde çok fazla tercih edilen OSB paneller şimdilerde sadece çatı ve duvar kaplamalarında değil pek çok alanda kullanılmaktadır. OSB malzemesinin en dikkat çeken özelliği kolay taşınabilir olması, estetik anlamda beklentiyi karşılayacak güzellikte olması, dayanıklılığı ve kalitesidir. Pek çok alanda avantajlı kullanım sağlayan OSB ahşap panellerin muadil ürünlerle kıyaslandığında hem çok kaliteli hem de bütçeye uygun fiyatlarda olması tüketicinin ilk tercihi olmasını sağlamaktadır.

Tüm OSB levha ölçülerinde dayanıklılık en üst düzeydedir. Osb 1 ve osb2 her ne kadar kalite anlamında osb3 ve osb4’ten düşük seviyede olsa bile suya dayanıklılık konusunda taviz asla söz konusu değildir.

OSB panellerin ölçüleri standart şekilde 183x244 ile 183x122 ebadında tercih edilip, kalınlık olarak da 9,11,15,18 mm ve 22 mm şeklinde üretilmektedirler. Bu ölçülerin test değerine bakıldığında ise şöyledir;

9 mm kalınlığı olup 244x122 ebatlara sahip olan OSB levhaların yoğunluk değeri 650 kg’dır.

11 mm kalınlığı olup 244x122 ebatlara sahip olan OSB levhaların kırılma direnç seviyesi 22 N'dir.

15 mm kalınlığı olup 244x122 ebatlara sahip olan OSB levhaların çekme direnç seviyesi 0,65’dir.

18 mm kalınlığı olup 244x122 ebatlara sahip olan OSB levhaların 24 saat içerisinde suda şişme değeri yaklaşık  &11,5’dir.

OSB levha ölçüleri, kullanım alanının ebatlarına göre farklılık göstermektedir. Genelde çatı kaplamaları ve inşaat sektöründeki tercih yoğunluğunun yanı sıra mobilya imalatı, kereste üretimi gibi alanlarda da OSB panellerinin tercih edildiği söylenebilir.

OSB Levha Nerelerde Kullanılır?

Yapı sektöründe dikkat çeken bu malzeme suya dayanıklı olmasından dolayı su yalıtımı gibi durumlarda rahatlıkla kullanılabilir. OSB levha kullanım alanı çok geniş bir yelpazeye sahiptir. Çatı kaplama, prefabrik ev yapımında, reklam panolarında, inşaat sektöründeki pek çok alanda, ara bölme duvarlarında, yer döşemelerinde çoğunlukla OSB levhalar kullanılmaktadır. OSB levha ölçüleri ise birbirinden farklı seçeneklerle üretilmektedir.

Yapı sektörünün en beğenilen malzemesi olan OSB levhalar, yapı inşasında çevre emniyetinin alınması aşamasında da kullanmaktadır. Asma kat yapımı, ara bölme duvar inşaatı gibi yerlerde OSB levhalara sıklıkla rastlanır. Ayrıca zemin yükseltme ve düzeltme işlemlerinde, çatı kaplamalarında bu malzeme olmazsa olmazdır. Yapı faaliyetlerinin birçoğunda hayatı kolaylaştıran ve beklentileri karşılayan verimliliğe sahip olması OSB levhaları kısa sürede en çok rağbet edilen malzeme haline getirmiştir.

OSB Levhaların İnşaat Sektöründeki Yeri

OSB paneller ilk Kanada ve ABD’de kullanılan malzemeler olarak bilinmektedir. Türkiye’de ise yaklaşık 2000’li yıllarda aktif olarak kullanılmaya başlanmıştır. Son dönemlerde kullanım alanında artış yaşanmasının sebebi, inşaat sektöründe kullanım oranı gittikçe artan bir malzeme olması ve yapı sektörü için OSB levhaların vazgeçilmez olmasından kaynaklıdır. Kalite anlamında kullanıcı beklentisini karşılayan özelliklere sahip olması ve insanların bu konuda bilinçlenmesi OSB panellerin çok daha fazla tercih edilmesine neden olmuştur.

Görünüm anlamında etkileyici olması, yüksek derece yük taşıyabilir özellikte olması, ortamın koşullarına göre şekil ve boyutlara sahip olması gibi etkenler bu malzemenin her geçen gün çok daha fazla kullanıcıya ulaşmasına neden olmuştur. Ayrıca dekoratif anlamda çok şık bir görünüm yaratması, tüm alanlarda beklentilerin üstünde bir şıklığı beraberinde getirmektedir.

OSB levhalar, ahşaba bazı kimyasal malzemeler karıştırılıp elde edilen panellerdir. Bu yönü dolayısıyla çok natürel bir görünümü vardır. Bu kaplama ürünleri, bu sayede nem ve ısı izolasyonu konusunda bir çözüm aracı olarak görülebilir. Özellikle açtı kısmına uygulanan levhalar, bina ve yapılarda sağladığı ısı yalıtımdan dolayı neredeyse %20’ye varan enerji tasarrufuna neden olmaktadır.

Çok dayanıklı sağlam bir malzeme olmasından kaynaklı uzun yıllar kullanıma uygundur. Çok soğuk hava şartlarında ve güneşin aktif olarak yüzünü gösterdiği bölgelerde aynı formu koruması ne kadar kaliteli bir malzeme olduğunun göstergesidir. Hafif bir yapıya sahip olması, çatı kısmında bulunan iskelet sistemine herhangi bir yük bindirmenin önüne geçtiğinden çatıların çok daha uzun ömürlü olmasını sağlamaktadır.

OSB Levha Fiyatları

Yalıtım sorununa akılcı bir çözüm olarak karşınıza çıkan OSB levhalar kullanıcıya beraberinde pek çok avantaj sunan işlevsel ürünlerdir. Bu malzemeden herkesin yararlanabilmesi için OSB levha fiyatları çok ekonomik fiyatlarda belirlenmiştir. Dekoratif anlamda görsel şıklık sunan bu levhalar Ulubaş kalitesinde, cazip fiyat aralıklarında sizlere sunulurken çevreci yaklaşımı gereği beklentileri tam anlamıyla karşılamaktadır. Bu sayede alan oluşturmak için panel ihtiyacı, çatı bölümleri gibi alanlarda devreye girmektedir.

Cazip fiyatlarla sunulan OSB levhalar, çok hızlı bir şekilde üretilebilen ürünlerdir. Beklenmedik ekstra masraflar çıkarmadığından, ısı izolasyonuna akılcı çözüm arayanların çatılarda kullandığı fonksiyonel ürünler olarak bilinmektedir. Esnek ve son derece doğal bir görünüme sahip olması, dekoratif beklentilere karşılık niteliğindedir. Bu yüzden OSB paneller yalnızca çatı kaplamalarında değil duvar ya da zeminlerin bölünüp alan çoğaltması yapılmak istenen panellere rahatlıkla dönüştürülebilmektedir. Ahşap görüntüsü dikkat çektiğinde OSB panellere kafe, restoran gibi alanların dış bölümlerinde yer verilmektedir.

OSB Levha Çeşitleri Ulubaş’ta

OSB levha satın alırken firma seçimi oldukça önemlidir. Kaliteli ve dayanıklı malzemelerden üretilmeyen OSB levhalar, yapı sektörünün olumsuz etkilenmesine ve kullanıldığı alanlarda çok çabuk deforme olmasını sağlar.

Ulubaş, bu anlamda beklentilerinizi karşılayacak niteliklere sahip yapı malzemelerini bulabileceğiniz profesyonel bir firmadır. Çok uzun yıllardan beri yapı malzemeleri üretimi konusunda kalitesini ispatlayan firmamız, tüm ürünleri bütçeye uygun fiyatlarda sizlere sunmaktadır.

Kolay alışveriş ve nitelikli hizmet anlayışının bir arada bulunduğu Ulubaş web sitesini ziyaret ederek, geniş ürün yelpazesinden ihtiyacınız olan ürünü tek tıkla satın alabilirsiniz. Firmamız için müşteri memnuniyeti çok önemlidir. Bu memnuniyeti kazanmak için sorunlarınıza akılcı çözümler sunan ve uzun vade kullanıma elverişli sağlam ürün hizmeti veren Ulubaş web sitesine göz atmadan yapı ve inşaat sektörü adına alışveriş yapmayın. Ulubaş, kalitenin ve güvenli alışverişin yapı sektöründeki tek adresi olmaya devam ediyor. 

Yükleniyor...