Onduline Oluklu Levha Nedir?

Tarih: 27.01.2023 12:09
Onduline Oluklu Levha Nedir?

Onduline oluklu levhaların esas ismi bitümlü ondüle levhalar olarak bilinmektedir. Bitümlü onduline levhalar, emprenye edilmiş cam tülü taşıyıcılı okside bitüm gövdeye sahip, organik elyafla özel bir reçineden ortaya çıkan polimer çatı kaplama malzemesidir. Ancak marka olarak bilindiğinden onduline levha ve onduline çok daha sık kullanılan isimleridir.

Onduline levhalar hafif, yüksek dayanım gösteren, estetik ve yukarıdan gelen herhangi bir ışığa ihtiyacı olmayan yapıların çatı kaplama uygulamalarında kullanılır.

Onduline Levha Özellikleri

Onduline levhalar, son derece hafif bir yapıya sahiptir. Bu nedenle çatıya ve kullanıldığı yapıya ekstra yük vermezler. Onduline levhaların bitüm emdirilmiş bileşenden oluşmaktadır. Bu sebeple su geçirmez özelliğe sahiptir. Bu çatı kaplama malzemesi esnek bir yapıdadır ve sıcaklığa maruz kaldığında çatlama yapmaz.

Onduline oluklu levhaların bileşeninde metal yer almadığından korozyon gibi bir sorun ortaya çıkmaz.  Ömrü tamamlanana kadar rahat bir şekilde kullanıma uygundur. Bu sebepten dolayı herhangi bir bakıma ya da onarıma ihtiyaç duymaz.

Onduline levhaların sesleri absürde etme özelliği mevcuttur. Bu sayede ses yalıtımı sağlayabilir. Farklı çatı eğimlerinde ve çatı uygulamalarında çok geniş bir kullanım alanı vardır. Karşılaştığı ısı farkında çalışma yapmayan onduline çatı kaplama malzemesinde buna bağlı pullanma ya da çatlama meydana gelmez.

Ayrıca termal genleşme oranı oldukça düşüktür. Bu sayede yüksek sıcaklık farkının oluştuğu her yerde rahatlıkla kullanılabilir. Bitümlü onduline çatı kaplamaların ısı yalıtım özelliği vardır. Ayrıca üzerinde rahatlıkla gezilebilecek dayanıklılığa sahip bir üründür. Maliyeti düşük olduğundan çok fazla rağbet gören onduline levha, küflenme yapmaz. Aynı zamanda uygulaması pratik olduğundan, zamandan ve işçilikten tasarruf elde etmenizi sağlar.

Onduline Çatı Kaplama Nasıl Uygulanır?

Onduline çatı kaplama levhalar çelik profilli, betonarme döşeme plakları bulunan ahşap kaplama ya da ahşap aşıklı çatı tipleri için kullanıma uygundur. Onduline çatı kaplama levhaları birbirinden farklı çatı tiplerinde kullanılabilir.

Isı yalıtımsız ya da ısı yalıtımlı olacak biçimde uygulayabilirler. Uygulama sırasında çatının eğimi belirlenmeli ve mertek üzerinde yer alan kaplama tahtaları uygun aralıklar olacak biçimde tespit edilmelidir. Eğik dere, baca, mahya gibi çatı bölümlerinin tamamı ahşap ile kaplı olması şarttır. Ayrıca yağmur oluğu uygulanacaksa, ilk etapta yağmur oluğunun montajı yapılmalıdır.

Eğik dereleri kaplama işlemine geçmeden evvel, mineralli su yalıtım malzemesi olan pürmüz alevi ile eğik derelerde uygulama yapılmalıdır. Onduline levhaların montajına başladığında, rüzgâr hangi yönden esiyorsa ters istikamette döşeme işlemine başlanmalıdır. Bununla birlikte uygulama esnasında alın kısımları için rüzgâra karşı tedbir alınması gerekir.

Onduline çatı kaplama saçaklarında serbest çıkma mesafesi ise maksimum 7 cm olmalıdır. Saçağa doğru ip gerdirilmeli ve malzemenin aynı hizada olması sağlanmalıdır. Levha kesim işlemi, çatının formuna uygun şekilde yapılır. Bu kesim işlemi sırasında elektrikli kesici, testere, kanca uçlu onduline bıçağı gibi malzemeler kullanılabilir. Kesim sırasında öncelikle kesilecek alan mastar ile işaretlenirse, çok düzgün bir kesim elde edilmiş olur.

Onduline levhayı çivileme evresine geçildiğinde, bu levhalar için özel geliştirilmiş çiviler kullanılır. Çivileme çakılacak alanlar önce kalemle işaretlenir ve aynı hizada olması sağlanır. Ayrıca bu çiviler sadece olukların tepe bölümüne çakılır. Enine doğru yapılan bindirmeler için bir oluk miktarı bindirme olmalı ve bu durumda her iki levhada çivilenmelidir. Boyuna doğru yapılan çivileme işlemlerinde ise her oluğa doğru bir çivi gelecek şekilde olmalıdır. Bu sayede iki bitümlü ondüle levha birden tespit işlemi yapılmalıdır.

Ondüle çatı kaplama levhaların oluk tepelerinden çalışmalarına müsaade edecek şekilde bir montaj gerçekleştirilmelidir. Uygulama sırasında şaşırtma yapılması gerekir. Birbirini takip eden levha sıralarında yarım levha olacak şekilde şaşırtma yapılır. İlk sıra geçildikten sonra ise ikinci sıra levhaya yarım olarak başlanır.

Sonrasında baca kenarlarında dere oluşturacak biçimde çıtalar yerleştirilir. Kendinden yapışkanlı olan bantlar sayesinde baca kenarlarında bir yalıtım sağlanır. baca üstüne denk gelen yalıtım bandı üzeri ise mastik ve z profil kullanılarak doldurulmalıdır.

Çatı kaplama işleminde çatıya bitişik olan kalkan duvarlar mevcut ise levha duvara doğru bükülebilir. Ardından yine üzeri z profil ve mastik uygulanarak dolgu işlemi yapılır. Eğik olan dere bölümlerinde yeterli miktarda pay bırakılmalıdır. Sonra malzeme doğru bir şekilde kesilmelidir. Mahya olan bölgelerde levhalar mümkünse birbirine yakın mesafede olacak şekilde bitirilmelidir. Mahya çok düzgün bir şekilde yerine yerleştirilmelidir.

Onduline Levha Montajında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Soğuma işlemi tam olarak bitmeyen levhalar paketlenirken yapışma meydana gelebilir. Bu durumda malzemenin yalıtım özelliği hasar göreceğinden paketleme esnasında dikkat edilmesinde fayda vardır. Levhalar taşınırken ekstra özen gösterilmelidir. Aksi halde levhalarda granül kaybı ve yırtılma gibi olumsuz durumlarla karşı karşıya kalabilir.

Çivileme işlemi sırasında çok fazla kuvvet uygulanması, levhaların ezilmesine ve yine yırtılmasına neden olabildiğinden özenli çivileme yapmakta fayda vardır. Ondüle levhalar hassas niteliklere sahiptir. Bu yüzden taşıma ya da depolama aşamasında üst üste çok fazla bindirildiği takdirde altta kalanların yapılarında bozulma ve malzemede ezilme meydana gelebilir. Son olarak bu levhalar çok fazla güneş önünde bırakılmamalıdır. Güneş ışınları malzemelerin birbirine yapışmasına ve hasar almasına neden olacaktır.

Onduline Levhalar Ulubaş Kalitesinde Sizlerle

Yalıtıma dair her konuda gerekli ürün tedarikine ulaşabileceğiniz Ulubaş, alanında tecrübesiyle uzun yıllardan beri rakiplerini geride bırakmayı başarmış nitelik bir firmadır. Onduline çatı kaplama levha çeşitlerini cazip fiyat aralıklarında alabileceğiniz firmamızın çalışma prensibi müşteri memnuniyetidir. Bu yüzden sizin istek ve ihtiyaçlarınızı en doğru şekilde analiz ediyoruz ve akılcı çözümlerle yapı ve inşaat sektöründe hayatınızı kolaylaştırıyoruz. Kaliteye bütçeye uygun fiyatlarda sahip olmak için, sizde hemen şimdi Ulubaş web sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Yükleniyor...