Müstakil Ev Isı Yalıtımı

Tarih: 20.01.2023 11:02
Müstakil Ev Isı Yalıtımı

Müstakil ev ısı yalıtımı, apartman dairelerinin aksine merkezi bir ısıtma sistemi olmadığından çok daha önemlidir. Isı yalıtım malzemeleri, müstakil evlerde dış cepheye uygulanarak enerji tasarrufu ve ısınma ihtiyacını gidermek için tercih edilen seçenekler arasında yer alır.

Müstakil evler ve alçak binalarda kullanılmak üzere pek çok yapı malzemesi üretilmiş olsa bile, ev sahiplerini rahat ve sıcak bir yaşam koşulu elde etmesi her zaman o kadar kolay olmamaktadır. Yazlık ve küçük olan müstakil evler, genellikle inşaat projesi ile yapılmadığından, ev sahipleri belli bir zaman geçtikten sonra beklenmedik pek çok sorunla karşı karşıya kalabilir.

Bu anlamda en sık karşılaşılan sorun duvarlarda donma meydana gelmesi, yaşam alanlarında yoğuşma meydana gelmesi ve tahrip olmuş cepheler düşük kalitede ısı yalıtım uygulanmasından kaynaklanmaktadır. Bu sorunları ortadan kaldırmak için müstakil evlerin ısı yalıtımı üst düzey kalite standartlarında uygulanmalıdır. Dış cepheye mantolama yapmak, sadece müstakil evlerin ısınırken enerji maliyetini düşürmek ile kalmaz, aynı anda donma durumunun ortadan kalkmasını sağlar. 

Isı yalıtım, hem iç hem de dış cepheye uygulanabilen bir mantolama sistemidir. Bu sayede evde ortaya çıkan sıcaklık farkını dengeleyerek yoğuşmaya neden olan problemleri ortadan kaldırır. 

Müstakil Evlerin Isı Yalıtımı Nasıl Yapılır?

Mantolama işlemi, iç ve dış mantolama işlemlerini kapsar. Duvarların içeriden ya da dışarı bölümünden mantolama malzemeleri ile kaplanması işlemine verilen isimdir. Apartman gibi toplu olarak yaşanan alanlarda apartman sakinlerinin ortak karar vererek uygulayabileceği mantolama işlemini, müstakil evlerde yaşayan kişiler bireysel olarak uygulamak zorunda kalırlar. 

Müstakil evlerde enerji verimliliğini arttırmak için dış cephe mantolamanın önemi oldukça büyüktür. Yapılan ısı yalıtımı, kış aylarında olumsuz hava şartlarına karşı yapıyı korur. Çok daha verimli bir eve sahip olmak için, ev inşa edilirken ısı yalıtım önlemlerini en doğru biçimde aldığınızdan emin olmanız gerekir.

Isı yalıtım yani izolasyon, müstakil evlerde bulunan ısının korunmasını sağlayan en kolay yoldur. Bunun için mutlaka inşaat aşamasında ısı yalıtım işini halletmiş olmanız işinizi kolaylaştıracaktır. İyi ve sağlıklı bir ısı yalıtımı için çatıdan zemine kadar evin içerisinde yer alan ısı geçişlerinin yaşanması muhtemel her nokta, ısı geçirmez yalıtım malzemeleri kullanılarak kaplanmalıdır. 

Hava geçişinin en sık yaşandığı çatı kısmı, ardından duvar bölümleri ve pencereler, son olarak zemin uygun malzeme ile kaplandığında, müstakil ev yazın serin olurken kışında sıcak olur. Ayrıca ısınma ve soğutma için harcanan fazla enerji miktarının neredeyse %20 oranında azalmasını sağlar.

Müstakil Ev Isı Yalıtımında Kullanılan Yapı Malzemeleri

Müstakil ev ısı yalıtımı yaparken, uygun malzemeyi kullanmak verimlilik için oldukça önemli bir noktadır. Isı yalıtımında en sık tercih edilen yapı malzemeleri ise şu şekildedir;

  • Cam Yünü: Cam yün, ısı yalıtımı söz konusu olduğunda çok fazla kullanılan bir malzemedir. İnorganik maddelerin çok yüksek ısı kullanılarak eritilip, elyaf haline getirilmesi sonucunda elde edilmektedir. Bu malzeme genellikle asma tavan üstünde, ara bölme uygulamaları gerektiğinde, zemin döşemelerinde ve çatı arası için ısı yalıtımı yapıldığında döşeme üzerine serilerek uygulanmaktadır.
  • Taş Yünü: Taş yünü, aynı cam yünü gibi inorganik maddelerin yük ısıya maruz bırakılıp eritildikten sonra, elyaf haline getirilerek elde edilen bir malzemedir. Kullanım alanları ise duvar yalıtımı, döşeme yalıtımı ve çatı yalıtımı gibi yerler olarak bilinir. 
  • Genleştirilmiş Perlit: Isı ile birleştiğinde genleşme özelliği bulunan perlit, volkanik bir kayaçtır. Kullanım alanı sıva iç kısmında, agrega şeklindedir.
  • Cam Köpüğü: Cam Köpüğü ise atık hale gelmiş camların yüksek ısıya maruz bırakılarak eritilmesi sonucu elde edilen bir malzemedir. Kullanım alanları yer altı ısı yalıtımı ve taban, toprak yapılar şeklindedir.

Profesyonel Isı Yalıtımı Uygulamaları İçin Ulubaş Kalitesini Deneyimleyin

Müstakil evlerde ısı yalıtımı işlemleri, yaşam konforu açısından ihmal edilmemesi gereken bir uygulamadır. Bu yüzden en güvenilir firmayı bulup, henüz ev inşaat halindeyken yapılması gereken tüm mantolama işlemleri halledilmelidir. 

Ulubaş, eviniz henüz inşaat aşamasındayken gereken tüm ısı yalıtım işlemlerini en güvenilir şekilde yapan profesyonel bir firmadır. Uzun yıllardan beri sektörde kaliteli çalışmalarıyla kalitesini ispatlayan Ulubaş farkını deneyimlemek için hemen web sitemizde yer alan iletişim numaralarımızdan bizimle iletişime geçebilirsiniz. 

Yükleniyor...