İzolasyon Malzemeleri ve Çeşitleri Nelerdir?

Tarih: 14.10.2022 14:06
İzolasyon Malzemeleri ve Çeşitleri Nelerdir?
İzolasyon Malzemeleri Nelerdir? İzolasyon Çeşitleri Nelerdir? En İyi İzolasyon Malzemesi Hangisidir? Tüm Sorularınıza Cevap Bulun, Kolayca Sipariş Verin.

İzolasyon ya da diğer adıyla yalıtım. İzolasyonun kelime anlamına bakacak olursak, mevcut ortamdan dışarıya olan enerjinin akımının mümkün olduğunca aza indirgenmesi işlemidir diyebiliriz. İzolasyon denildiğinde her ne kadar aklımıza ilk önce ısı izolasyonu gelse de, aslında bununla sınırlı değildir. İzolasyon için her ne kadar farklı malzemeler kullanılıyorsa da, aslında hepsi aynı amaca hizmet etmektedir.

Duvarlar, çatılar, zeminler…Tüm bunlarda izolasyonu sağlamak için gerekli olan malzemeler bulunmaktadır. Isı yalıtımının hatta su yalıtımının da teknolojinin gelişmesiyle birlikte yeni malzemelerle dış etkenlere karşı dayanıklı hale getirilmesi amaçlanmaktadır.

66 yıldır sektörde faaliyet gösteren Ulubaş, her türlü yalıtım için tercih edilen bir markadır. Kış aylarında sıcak ortamlarda, yaz aylarında ise serin ortamlarda bulunmak istiyorsanız doğru yerdesiniz. İzolasyon, Batılı ülkelerde Türkiye’den daha önce kullanılmaya başlanılmış olsa da, ülkemizde gelişen teknolojiye ayak uydurarak, ihtiyaçlar doğrultusunda bu alanda oldukça iyi yerlere gelmiştir.

İzolasyon Çeşitleri Nelerdir?

Kullanım alanları göz önünde alındığında birçok izolasyon çeşidi mevcuttur. İzolasyon çeşitlerini;

  • Isı yalıtımı
  • Ses yalıtımı
  • Su yalıtımı

olmak üzere başlıklar altında sıralayabiliriz.

İzolasyon denildiğinde ilk olarak aklımıza ısı izolasyonu gelmektedir. Isı yalıtımı özellikle binalarda kullanılmaktadır. Bu işlem hem binalarının ömrünü uzatmaya faydalı olurken hem de insanlara daha konforlu bir yaşam alanı da sunmaktadır. Aynı zamanda ısınma giderlerinin de arttığı göz önünde bulundurulursa ısı yalıtım konusunun ne kadar önemli olduğunu daha iyi anlaşılabilir.

Isı yalıtımı kadar ses yalıtımı da oldukça önemlidir. Özellikle kalabalık şehirlerde maruz kalınan gürültü kirliliğini önlemek için ses yalıtımı tercih edilirken, sessiz ve huzurlu bir ortamı da kendiniz için sağlamış olabilirsiniz. Elde edilen sonuçtan oldukça memnun kalacaksınız.

Su yalıtımı önemli olan bir diğer konu. Nemin ya da suyun tuğla, ahşap, metal, taş gibi malzemelere zarar vermesini engellemek için ve yapıların daha uzun ömürlü olması için su geçirmez malzemeler ile  gerçekleştirilen olan işlemdir.

Peki tüm bu bahsettiğimiz izolasyonlarda kullanılan izolasyon malzemeleri nelerdir?

Isı İzolasyon Malzemeleri

Isı izolasyonu için; ısı yalıtım levhaları, taş yünü, polistren, cam yünü, cam köpüğü, politüretan köpük, fenol köpüğü malzemeleri kullanılır.

Ses Yalıtımı Malzemeleri

Ses yalıtımı için gerekli olan yalıtım malzemesinden bahsedecek olursak; akustik kumaş kaplı paneller, sesi kesme özelliğine sahip süngerler ve zeminler için olan ses yalıtım malzemelerini sayabiliriz. Üstelik söz konusu malzemeler yüksek sıcaklığa dayanıklı yapıya sahiptir. Bu yüzden yanmaz özelliktedirler.

Isı yalıtımı, ses yalıtımı, su yalıtımı için malzemeler uygulanacak yerin ve yüzeyin tipine göre değişiklik göstermektedir. Kullanılacak olan malzemenin cinsine göre, dayanıklılığın sağlanması için farklı uygulamalardan geçebilir, ayrıca malzemenin kalınlığı da uygulama alanına göre değişebilir. Doğru bir analiz için Ulubaş Yalıtım sizi en doğru şekilde yönlendirecektir.

En İyi İzolasyon Malzemesi Hangisidir?

Isı yalıtımında; eps levha, xps levha, taşyünü, camyünü, askı pimleri ile güzel sonuçlar elde edilir.

Su yalıtımında ise; bitümlü membran, çatı levhaları, osb levha, çatı çıkış kapakları, mahya bantları, İtalyan şaloma, süzgeçler, pvc kiremit altı malzemeleri kullanılmaktadır.

İzolasyonla ilgili aradığınız tüm ısı yalıtımı malzemeleri Ulubaş’ta. Üstelik nerede olursanız isterseniz Türkiye’de, isterseniz Dünya’nın herhangi bir ülkesinde. İhtiyacınız olan tüm ısı yalıtım malzemelerine Ulubaş kalitesiyle sahip olabilirsiniz. Sektördeki tecrübemiz sayesinde içiniz rahat bir şekilde en kaliteli ısı yalıtımı malzemelerine kolayca ulaşabilirsiniz.

Ulubaş’tan satın alacağınız ısı yalıtım malzemeleri en hızlı ve özenli şekilde, ortalama 1-7 iş günü içerisinde kargoya teslim edilerek, tarafınıza gönderilir. Sitemizdeki iletişim kısmından ya da müşteri hizmetlerimiz ile iletişime geçerek, satış öncesi ya da satış sonrası müşteri hizmetlerimizden destek alabilirsiniz. Üstelik haftanın 6 günü bize ulaşabilirsiniz.

Yılların tecrübesiyle birleşen müşteri memnuniyeti odaklı yaklaşımımız sayesinde sektörün en iyi markalarıyla sizlere hizmet vermekteyiz. Yalıtıma dair her şeyin adresi Ulubaş, istediğiniz izolasyon ürünlerine sadece ürünlere kolay bir şekilde ulaşmakla kalmaz, aynı zamanda uygun fiyat seçenekleri ile de sahip olabilirsiniz.

Üstelik ödeme kolaylığı da sizi bekliyor. Havale / EFT seçeneklerinin yanı sıra kredi kartı ile dilediğiniz gibi alışveriş yapabilmeniz mümkün. İhtiyacınız olan ve almak istediğiniz ürünler için lojistik konusunda da  sizlere yardımcı olmaktayız.

Yükleniyor...