En Çok Tercih Edilen İnşaat Tekstilleri; Membran Örtüler

Tarih: 14.10.2022 16:20
En Çok Tercih Edilen İnşaat Tekstilleri; Membran Örtüler

Bina yapımında sanılanın aksine birçok farklı malzeme kullanılmaktadır. Bu malzemelerin kullanılması binanın ömrü, içerisinde yaşayanların sağlığı ve konforu açısından son derece önemlidir. Kullanılan malzemelerden biri de tekstil ürünleri olarak karşınıza çıkacaktır.

İnşaat sektöründe tekstiller, yapıların kullanım süresini ve kaliteli bir yapı olmasını etkileyen faktörlerden biridir. Yaşam kalitesini artırmak için kullanılan inşaat tekstilleri farklı amaçlara hizmet edebilmektedir. İnşaat malzemelerine ek olarak en yaygın kullanılan inşaat tekstilleri ise membran örtülerdir. Membran örtüler birçok özelliği ve faydası ile ön plana çıkmaktadır. Bu sebeple son dönemlerde yapılan binalarda, bu örtülerin sıklıkla kullanıldığına şahit olabilirsiniz.

Membran Örtülerin Avantajları

Membran örtüler, sağladığı avantajlar nedeniyle birçok binada daha inşaat aşamasındayken kullanılmaktadır. Binanın dış cephe örtüsünde kullanılan membran, ses ve ısı izolasyonu sağlamaktadır.

Membran örtüler bunun yanı sıra, bina için akustik dengenin sağlanması, sesin doğal kalitesinin korunması ve istenmeyen sesin geçişinin engellenmesinde de kullanılmaktadır.

Yaygın olarak tercih edilen membran örtülerin avantajları şunlardır;

  • Su direnci sağlaması
  • Yüksek buhar geçirgenliği
  • Dayanıklı olması
  • Çok iyi derecelerde yırtılma direnci barındırması
  • Esnek bir malzeme olması
  • Montajının oldukça basit olması
  • Düşük maliyetlere sahip olması

Membran Örtüler Su Yalıtımı Sağlar

Binalar açısından en önemli konulardan biri su yalıtımıdır. Su ve nem binanın yapısına zarar vererek, kullanım ömrünü azaltmaktadır. Bunun yanı sıra nemli bir ortam insan sağlığı açısından da son derece zararlıdır. Bu gibi ortamlarda mikroorganizmalar çok daha kolay çoğalabilmektedir. Bu sebeple hem yeni inşaatlarda hem de hali hazırda var olan yapılarda inşaat tekstil malzemesi olarak membran örtülerin kullanımı son derece önemlidir.

Membran örtüler ses ve ısı yalıtımı sağlamasıyla ön plana çıkmaktadır. Buna karşın aynı zamanda su yalıtımı da sağlamaktadır. Su yalıtımının sağlanması için kullanılan tekstillere geçici membran adı verilmektedir. Değiştirilebilir özelliği bulunan membranlar, inşaat yapım aşamasından sonra da uygulanabilmektedir. Bu sayede hali hazırda var olan binanız için bu su yalıtım örtüleri en iyi seçeneklerden biri halini almıştır.

Bitümlü su yalıtımı sayesinde yüksek bir buhar geçirgenliği de elde edebilirsiniz. Tüm yüzeyin yüksek düzeylerde ve stabil derecede buhar geçirgenliğine sahip olması, buharın eşit şekilde deşarj edilmesi anlamına gelir. Bu da enerji tasarrufunu artırır ve yalıtım etkisini üst düzeye çıkarır.

Binanız için En İyi Seçenek: Membran Örtüler

Membran örtüler genel olarak PVC kaplı polyester çift katlı kumaşlar olarak üretilmektedir. Bu ürünlerde kullanılan sentetik lifler, belirli bir basınç altında esneyecek şekil almaktadır. Ağır koşullar altında dahi mukavemetini koruyabilecek şekilde tasarlanan bu ürünler, piyasada en çok tercih edilen yalıtım örtüleridir.

Membran örtüler; esnek, ısı ve ışığa karşı dayanıklı, su geçirmez, kullanımı kolay ve farklı renklerde üretilen ürünlerdir. Bu ürünler binalar için gereklilik haline gelmiş inşaat tekstilleridir. Bu ürünler sayesinde birçok avantaj kazanmanız mümkündür.

Membran Örtülerin Uygulaması

Membran örtüler binalarda farklı alanlarda uygulanabilmektedir. Bu örtüler, çıtaların ve çıta üzerindeki eğimli çatı konstrüksiyonlarında sızdırmazlık katmanı olarak uygulanabilmektedir. Bunun yanı sıra tam destekli çatı üzerinde de altlık ve sızdırmazlık katmanı olarak uygulanmaktadır.

Aynı zamanda ahşap çerçeveli yapılarda dikme duvarlar için rüzgar siperi olarak uygulanmaktadır. Soğuk havalandırmalı ve havalandırmasız çatı katlarının eğimli yapılarında da sızdırmazlık tabakası olarak görev yapmaktadır.

Membran örtüler aynı zamanda doğrudan ısı yalıtımı üzerine döşenen çatı yapılarında da alt döşeme olarak uygulanmaktadır.

Ulubaş, inşaat tekstili olarak birçok farklı membran örtü üretmektedir. Farklı membran örtü çeşitlerinin değişik görevleri ve uygulamaları vardır. Siz de bu membran örtülerden birini tercih edebilir ve takviye malzemesi olarak yapınızda kullanabilirsiniz. Bu ısı, ses ve su yalıtım ürünleri hem yapınızın ömrünü uzatacak hem de size konfor kazandıracaktır. Çeşitli membran örtülerini Ulubaş’ta bulabilir, dilediğiniz örtüyü sahip olabilir ve avantajlı tekliflerimizden faydalanabilirsiniz.

Yükleniyor...