Dış Cephe Isı Yalıtımı ve Su Yalıtımı

Tarih: 14.10.2022 13:28
Dış Cephe Isı Yalıtımı ve Su Yalıtımı

Binaların su ve neme karşı dayanıklı olması, binalarda enerji kayıplarının engellenmesi için dış cephe ısı yalıtımı ve dış cephe su yalıtımı çok önemlidir. Hem sağlık açısından hem ekonomik açıdan önemi bulunan dış cephe mantolama işlemi uzun süreli konfor sağlamak için gerekli bir yalıtım uygulamasıdır. Yaşam alanları için büyük önemi olan dış cephe mantolama uygulamalarını daha iyi anlayabilmek için önce ısı yalıtımının detaylarına değinelim.

Binalarda genellikle ısı kaybının ilk sebeplerinden biri dış cephe ısı yalıtımı uygulamasının iyi bir şekilde yapılmamasından kaynaklıdır. Bu nedenle yalnızca iç kısımdan yapılan yalıtım yeterli olmayacaktır, mutlaka dış cephe duvarlarında da yalıtım yapılması gerekmektedir. Yapılan ısı yalıtımı sadece size konfor sağlamış olmayacak, konforlu bir alan da sunacak. Özellikle yaz ve kış aylarında oluşan ısı kayıplarının önüne geçebilmek için dış cephe ısı yalıtım sistemleri önem taşımaktadır. Daha teknik bir dille açıklayacak olursak, ısı yalıtımının farklı sıcaklığa sahip iki ortamın arasındaki ısı geçişlerini engellediğini söyleyebiliriz.

Dış cephe mantolamasında kullanılan Isı yalıtım malzemeleri EPS genleştirilmiş polistiren köpük, XPS ekstürüde polistren köpük, cam yünü, taş yünü gibi ısı yalıtım levhaları malzemeler ile gerçekleştirilmektedir. Hatta bazen fileli köşe profili, donatı filesi gibi malzemelerden de yararlanılabilir. Mantolama uygulamalarının en önemli noktalarından biri de kullanılan malzemelerin kaliteli olmasıdır. Ulubaş Yalıtım, dış cephe mantolama uygulamalarında size her zaman kaliteli yalıtım malzemesi sunarak hizmet vermektedir.

Dış Cephe Mantolamasının Önemleri Nelerdir?

Dış duvarlarda uygulanan mantolama işlemleri binalara birçok konuda fayda sağlamaktadır. Bu faydaları şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Dış cephe ısı yalıtımı sayesinde yaşam alanlarınızın ısıtma ve soğutma ihtiyaçları azaltılmaktadır.
  • Dış cephede ısı yalıtımı yapılmamış olan binalarda ısı kaçakları meydana gelebilir ve bu da enerji tüketimini, enerji maliyetlerini arttırır.
  • Dış cephe mantolama uygulaması ise katmanlar arasında yoğuşmanın oluşması engellenmektedir.
  • Uygulandığı dış cephede katman oluşturan mantolama işlemi ile ısı köprüleri yüksek oranda azaltılmaktadır.
  • Nem artması ile oluşabilen durumlardan olan rutubet için de dış cephe ısı yalıtımının faydası bulunmaktadır. Üstelik küf, mantar oluşumunun da önüne geçilebilir.
  • Birçok kişinin en hassas olduğu konulardan olan gürültünün önlenmesi için de dış cephe ısı yalıtımı işlemi yapılması önemlidir. Bu sayede ses yalıtım konusunda da başarılı sonuçlar elde edilebilmektedir.

Isı yalıtımı konusunun, bütçemizi düşündüğümüzde de ne kadar önemli olduğunu görebiliriz. Özellikle son zamanlarda artan doğalgaz maliyetleri göz önüne alındığında, harcamaların kontrol altına alınması için ısı yalıtımı tasarruf elde edilmesini sağlayan önemli noktalardan biridir. Bu yüzden dört mevsim konfor sağlayan Ulubaş Yalıtım, izolasyon ürünleri ile yaşam alanlarınıza dokunmanız size kolaylık sağlayacak.

Dış cephe ısı yalıtımı uygulamaları ile enerji tasarrufu sağlamak başta olmak üzere çevreye dost adımlar da atılabilmektedir. Binaların ısıtılmasında genellikle fosil atıklar kullanılmaktadır. Durum böyle olunca bu atıklar hava ve çevre kirliliğine neden olabilmektedir. Isı yalıtımı ile biraz olsun çevre kirliliğinin de önüne geçilmektedir.

Sektörde öncü bir yere sahip olan Ulubaş Yalıtım çevreci prensipleri ve yenilikçi alt yapısıyla dış cephe mantolama uygulamalarında sizlere çözümler sunmaktadır. Sizin ihtiyaçlarınız ve beklentileriniz doğrultusunda sunduğumuz hizmetler ile yaşam alanlarınıza en konforlu dokunuşları yapmaktayız.

Dış cephe yalıtımı kadar, yalıtım işlemlerinin en önemlilerinden biri de binalarda su yalıtımı işlemleridir. Su yalıtım işlemi dış cephenin yanı sıra çatı terası, zemin, bodrum kat duvarları gibi farklı alanlarda da uygulanabilmektedir.

Dış Cephe Mantolamada Su Yalıtımı

Binalarda yapılan su yalıtımı işlemi ile binaların ömrü uzatılmakta, daha konforlu bir hale getirilmekte ve binanın daha sağlıklı bir şekilde kalması sağlanmaktadır. Bilindiği gibi yapı malzemelerine en çok etki eden maddelerden biri sudur. Suyun, binaları olumsuz açıdan etkilememesi için su yalıtımı yaptırmak çok önemlidir. Gerek dış kaynaklı gerek iç kaynaklı sebeplerden dolayı meydana gelebilen durumlarla baş edebilmek için yapılacak olan su yalıtımı işlemi çok önemlidir.

Su yalıtımı işlemi binalarda su sızıntısı ihtimali olabilecek tüm yerlerde uygulanabilmektedir. Polimer bitümlü örtüler, sentetik örtüler ve sürme en sık kullanılan su yalıtım malzemesidir.

Dış Cephede Su Yalıtımının Faydaları Nelerdir?

Yaşam alanları binalarda taşıyıcı kısımlarda bulunan demirlere, su temas etmesi durumunda demirler paslanabilir. Nem taş, beton, ahşap, metal gibi materyallere olumsuz şekilde etki edebilir. Bunun yanı sıra su, betonları da çürüterek veya çatlatarak onlara zarar verebilir. Su yalıtımı uygulaması tüm bunları önleyerek tavan, çatı, duvar gibi alanları korumaktadır. Hatta ülkemizin deprem bölgesi olduğunu göz önüne alırsak, hasar alan binaların çoğunun nemden kaynaklı korozyon sebebiyle hasar gördüğünü söyleyebiliriz. Su yalıtımı sayesinde bu gibi durumların etkisini azaltabilmek mümkün olmaktadır.  

Su yalıtımı işlemi yapılırken su geçirmeyen malzemeler kullanılmaktadır. Su yalıtımı işlemi yapılırken uygulamanın yapılacağı yüzey her zaman toz, yağ gibi kirlerden arındırılmalıdır. İşlem kuru bir zemin üzerinde gerçekleştirilmelidir. Hatta uygulamanın yapıldığı yüzeylerde bir takım çatlaklar varsa, öncesinde bunları tespit edip, tamir etmek gerekmektedir. Su yalıtımı malzemeleriyle yapılacak olan mantolama işlemleri genellikle en az çift kat olarak uygulanmaktadır. Son kat kuruyana kadar çoğunlukla beklenmelidir. Çift kat uygulamalarda fırça, rulo gibi malzemelerden yararlanılmaktadır. Bu uygulamalarda hazırdır su. Farklı maddeler ile birleştirilip, inceltilmemektedir.

Su Yalıtımı Ne Zaman Yapılmalıdır?

Hemen hemen tüm binalarda su yalıtımı zorunlu bir durumdur. Her ne kadar bir zorunluluk olsa da, pek çok binada su yalıtımı ile ilgili olarak uygulama bulunmamaktadır. Genellikle yeni binalarda su yalıtımı ve ısı yalıtımı konularında daha hassas adımlar atılmakta ve gereken işlemler yapılmaktadır fakat birçok eski binanın da yalıtımlarının mutlaka yapılması gerekmektedir. Su çatı, teras, pencere gibi kısımlardan sızarak, binaya etki etmektedir. Bu durumlarda mutlaka su yalıtımı yapılması gerekmektedir.

Dış Cephe Mantolamada Ulubaş Yalıtım ile Kaliteli Hizmet Alın

Ulubaş Yalıtım sizlere yüksek standartlara sahip dış cephe izolasyonu hizmeti sunmaktadır. Ulubaş Yalıtımı tercih ederek hem ekonomik açıdan maliyetlerinizi düşürmüş olur hem de binalarınızın ömrünü uzatabilirsiniz. Yaşam alanlarınıza uzun vadeli yatırımlar için Ulubaş Yalıtım olarak uygulamalarımızı en yüksek kalitede sunuyoruz.

Dış cephe mantolama hizmetlerimiz ile ilgili olarak detaylı bilgi almak istiyorsanız sitemiz üzerindeki iletişim bilgilerimiz üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Dış cephe uygulamalarında ısı yalıtımı ve su yalıtımı uygulaması fiyatları yapılacak olan işleme ve kullanılacak olan malzemelere göre farklılık gösterebilmektedir. Sizlere en iyi fiyat teklifini sunan Ulubaş Yalıtım ile ısı ve su yalıtımı için yapılarınıza en uygun hizmetleri bizden alabilirsiniz.

Dış cephe ısı ve su yalıtımında öncü olan Ulubaş Yalıtım’ın deneyimli ve donanımlı ekibi size daima memnuniyetle yardımcı olacaktır. Yaşam alanlarınızda dış cephe izolasyon sorunlarına en hızlı çözümü bizimle bulabilirsiniz.

Hem binaların uzun olması hem de sağlık açısından önemli olan dış cephe ısı ve su yalıtımı hizmeti için dilediğiniz zaman bizimle iletişime geçebilirsiniz. Tüm yaşam alanlarınızda Ulubaş ile nefes aldırmak ve konfor sağlamak istiyorsanız acele edin.

Yükleniyor...