Cam Yünü Teknik Özellikleri ve Kullanım Ömrü

Tarih: 14.10.2022 16:11
Cam Yünü Teknik Özellikleri ve Kullanım Ömrü

Cam yünü, ısı ve ses yalıtımı amacıyla kullanılan inşaat malzemelerinden biridir. Cam malzemenin yüksek sıcaklıklarda ergitilmesi ve elyaf haline getirilmesiyle üretilmektedir. Cam yünleri ısı ve ses yalıtımları açısından oldukça başarılı olmasının yanı sıra yangın engelleme amacıyla da kullanılmaktadır.

Cam yünü kullanmanın bir diğer avantajı ise, bu malzemenin son derece hafif olmasıdır. Aynı zamanda uygulaması son derece kolaydır. Hafif bir malzeme olması sebebiyle cam yünleri çatılarda basit bir şekilde uygulanabilmektedir.

Cam Yününün Teknik Özellikleri

Cam yünü, kullanım alanı ve amacına göre farklı şekillerde üretilmektedir. Bu özelliği sayesinde çok fonksiyonlu bir hale gelmiştir. Cam yünlerinin elyafının kalınlığı 3 ila 15 mikron arasındadır.

Cam yünleri boyut olarak da bazı avantajlara sahiptir. Taş yününe oranla en az iki ve en fazla dört kat daha uzundur. Bu malzemesinin daha uzun olması elastik özelliğine de yansımıştır. Cam yününün önemli özelliklerinden biri ise ciddi oranlarda mukavemete sahip olmasıdır. Bu ürün titreşimlere karşı ciddi düzeylerde direnç gösteren bir yalıtım malzemesidir.

Cam yününün yaygın olarak tercih edilmesinin başlıca nedenlerinden biri de yangın güvenliği sağlamasıdır. Yanmaz özelliği bulunan cam yünü, güvenli bir alan oluşturmanıza yardımcı olur.

Cam yünleri teknik özellikleri bakımından, yoğunluklarına göre sınıflandırılmaktadır. Bu açıdan 11, 14, 18, 22 ve 50 yoğunluk cam yünü sınıflandırmaları mevcuttur.

Cam Yünü Çeşitleri Nelerdir?

Cam yünleri genel olarak yoğunluklarına ve şekillerine göre çeşitlendirilmektedir. Üretim şekline bağlı olarak cam yünleri çeşitleri şu şekildedir;

  • Dökme tip cam yünü
  • Levha şeklinde cam yünü
  • Şilte halinde cam yünü
  • Boru şeklinde cam yünü

Şilte halinde olan cam yünü, özellikle çatı yalıtım malzemeleri olarak kullanılmaktadır. Asma tavan ve döşemelerde de bu çeşit cam yünü kullanılmaktadır. Boru şeklindeki cam yünleri ise; sıcak ve soğuk su boruları ve gaz borularında kullanılmaktadır.

Cam Yünü Kullanım Alanları ve Amaçları

Cam yünler, temel olarak ısı yalıtımı ve ses yalıtımı amacıyla kullanılmaktadır. Buna karşın geniş bir kullanım alanı olduğu da bilinmelidir. Binaların iç duvarlarında ve duvarları birbirinden ayıran kısımlarda yalıtım amacıyla da kullanılmaktadır.

Asansör duvar boşlukları ve merdiven boşluklarında da cam yünü yaygın olarak tercih edilen malzemelerden biridir. Çatı sistemlerinde ise en çok kullanılan yalıtım malzemesi cam yünüdür. Bunun temel sebebi, yalıtımı en ideal şekilde sağlayan malzeme olmasıdır. Sandviç çatılarda ve türlü ahşap oturtma çatılarda bu izolasyon malzemesi kullanılabilmektedir.

Yanmaz ve alev almaz özelliğine sahip olması nedeniyle de bu malzeme iç duvarlarda kullanılan popüler seçeneklerdendir. Yalıtım özelliği sayesinde klima cihazlarının çevresinde, su ve kalorifer borularında ve su depolarının etraflarında da kullanılmaktadır. Cam yünü beton yapıların yanı sıra prefabrik yapılarda da yalıtım malzemesi olarak dış cephe kaplamasında yaygın olarak kullanılmaktadır.

Cam Yününün Kullanım Ömrü

Cam yünü sıcak ve soğuk havalarda yalıtım malzemesi olarak ideal bir performans sunarken aynı zamanda hafif olması ve alev almaması nedeniyle de yaygın olarak kullanılmaktadır.

Cam yününün kullanım ömrü, bulunduğunuz iklime bağlı olarak değişiklik gösterecektir. Bununla birlikte cam yününü yıllar boyunca kullanabileceğinizi unutmamalısınız. Bu yalıtım malzemesi uygun şartlarda 25 ila 35 yıl arasında kullanılabilmektedir.

Siz de bu ideal ve uzun ömürlü yalıtım malzemelerine Ulubaş aracılığıyla ulaşabilirsiniz. Ulubaş’ta farklı kalınlıklardaki cam yünü seçenekleri arasından sizin için en ideal olanı tercih edebilir ve hemen satın alabilirsiniz. Bu sayede cam yününün avantajlarından hemen faydalanmaya başlayabilir ve uzun vadede sağlıklı bir yalıtımı kavuşabilirsiniz.

Yükleniyor...