Bitüm Likit Membran Nedir?

Tarih: 21.12.2022 09:55
Bitüm Likit Membran Nedir?

Bitümlü membran, su ile sürekli temas etmesi gereken yüzeylerin alt ya da üst kısımlarına geçmesine engel olmayı sağlayan bir izolasyon malzemesi olarak karşınıza çıkar. İnşaat sektöründe su yalıtımı sistemleri özel olarak düşünülmesi gereken alanlardır. Nem ve suya karşı binayı korumak çok önemlidir. 

Aksi halde binalar nem ve suyun oluşturacağı olumsuz durumlara maruz kalmış olur. Bu yapı maliyeti bakımından ciddi zararlara sebebiyet verebilir. Binaların uzun ömürlü olabilmesi için su yalıtım malzemesi seçimine dikkat etmekte fayda vardır.

Beton, çelik, blok, tel gibi materyallerden elde edilen binaların uzun yıllar ayakta dayanıklı bir şekilde kalabilmesi gerekir. Membran suya karşı dayanıklı olmasından kaynaklı bu malzemelerin genel anlamda muhafaza edilebilmesi için çok önemli bir yere sahiptir. Yapı türü ve niteliğine göre membran çeşitleri birbirinden farklı özellikleri içerisinde barındırır. 

Beklentinize, ihtiyacınıza ve bütçenizi uygun en verimli likit membran modelini seçerek satın almak sizin tercihinize bağlıdır. Bu ürünlerin fiyatına göre kalınlığı, dayanıklılık düzeyi veya diğer tüm teknik özellikleri değişiklik gösterir.

Membran, çoğunlukla yalıtım uygulamaları söz konusu olduğunda tercih edilen bir malzeme türüdür. Bina yapımında izolasyonun önemi tartışılmayacak kadar büyüktür. Son yıllarda ise sağladığı verimlilikten dolayı ısı yalıtım malzemesi olarak membran kullanmak bir zorunluluk olarak görülmeye başlamıştır. Nitekim yarattığı tüm olumlu etkilerden dolayı, bu somut etkiler membranı vazgeçilmez hale getirmiştir.

Membran, diğer bir deyişle yalıtımın olmazsa olmazı, temel direğidir. Bir binanın uzun ömürlü olması istendiğinde, membran uygulaması kesinlikle es geçilmemelidir. Özel olarak tasarlanan bu malzeme, ısı ve su yalıtımı süreçlerinde uygulandığında başarılı sonuç elde etmek kaçınılmazdır. Isı yalıtımı uygulaması sayesinde yazın aşırı sıcaklardan korunan bina, kışın çetin soğuklardan en az şekilde etkilenir. Bununla birlikte endüstri sanayide de aktif şekilde kullanılan membranlar genleşme tanklarının içerisinde de sıklıkla tercih edilmektedir.

Membran Çeşitleri

Membran çeşitleri, uygulama alanlarına göre birbirinden farklı özelliklere sahiptir. Bu nedenle membran çeşidi arayışına girdiğinizde, karşınıza pek çok farklı membran tasarımı çıkacaktır. Genel anlamda en çok göz önünde olan membran çeşitleri arasından en dikkat çeken ise bitümlü likit membrandır.

Bitümlü membran, polyester malzeme kullanılarak güçlendirilmiştir. Beklenilen kaliteli performansı kullanıcıya sunan bu ürünler uzun süre sorunsuz bir şekilde kullanım için uygundur. İçeriğinde kauçuk bulunmasından kaynaklı esnek bir yapısı vardır. Bu nedenle büzülme odaklı durumlara elverişli şekilde tasarlanmıştır.

Membran Kullanım Alanları

Membran kullanım alanları, pek çok avantajı beraberinde getirdiğinden oldukça fazladır. Bitüm likit membran kullanım alanlarını sıralamak gerekirse başlıca;

  • Galeri, drenaj, temel kazıları, istinat ve perde duvarlarında,
  • Zeminde nem ya da sızıntı oluşumuna karşı temellerde,
  • Kaplama altına alınıp korunmak şartı ile teras evlerin çatılarında, köprü ve viyadüklerde, su kanalları ya da gizli derelerde,
  • Havuzların suya ve rutubete karşı dayanıklı olabilmesi için dıştan uygulanan izolasyonlarda membran çok fazla tercih edilen bir malzeme türüdür.

Membranın en çok tercih edilme sebebi her an kullanıma hazır olması ve basit bir işlemle yüzeye uygulanabilir olmasıdır. Yüzeyde kesintisiz ve eksiksiz bir izolasyon tabakası oluşturur ve elastik bir yapıya sahiptir. Bununla birlikte ısıtma ya da inceltme gerektirmez, soğuk bir şekilde uygulanabilir. Keçe, file ve geotekstil gibi basınçlı su dayanımı beklenen alanlarda rahatlıkla kullanılabilir. Ayrıca çok çabuk şekilde kuruması membranın öne çıkan özellikleri arasında yer alır.

Membran yüzeye uygulanmadan önce birkaç hazırlık yapmak gerekir. Öncelikle yüzey tozdan ve kirden arındırılıp, temiz ve kuru olması sağlanmalıdır. Sonrasında gevşek parçalar kazınmalıdır. Likit membran, uygulama yapılacak yerde sadece su ile temas etmesi muhtemel tarafına uygulanır. Hazır bir malzeme olmasından kaynaklı ısıtma, inceltme gerektirmediği için fırça, basınçsız püskürtücü ve gelberi sayesinde çok kolay bir şekilde uygulanabilir.

Kuvvetli bir şekilde yapışmasını sağlamak, tozdan arındırmak ve yapılan uygulamanın ömrünü uzatmak için astar olarak metal olmayan tüm yüzeylerde Bitüm astar kullanılması gerekir.

Likit membran, ortalama 2 saat gibi kısa bir sürede kurumaya başlar. Ancak birkaç uygulama yapılması gereken hallerde, her kat arasında birer gün beklemekte fayda vardır. Çok faza basınca maruz kalacağı hallerde polyester keçe, tecrit bezi, file gibi taşıyıcılar takviye edilerek çok daha profesyonel bir sonuç elde edilebilir.

Membran Fiyatları

Membran, yapı malzemeleri söz konusu olduğunda ilk akla gelen malzemelerden biridir. Ekonomik anlamda cazip fiyatlara sahip olması, kullanışlı olması, başarılı sonuçlarla kullanıcıyı memnun etmesi bitümlü likit membranları cazip kılan özellikler arasında yer alır. Günümüzde teknolojinin çok fazla gelişmesinden kaynaklı membran uygulama tipleri ve malzemeleri kendi içinde farklılıklar barındırır.

Membran satın almak istediğinizde bazı unsurlara dikkat ederek karar vermemizde fayda vardır. Bu sayede ihtiyaç duyduğunuz membran tipine çok daha kolay sahip olabilir, yapılarında yalıtım odaklı sorunlara çok daha akılcı çözümler getirebilirsiniz.

Bu anlamda konuya hakim ve alanında uzman kişilerden gerekli desteği almanız önemlidir. Membran kaplama malzemesi konusunda size ihtiyaç duyduğunuz bilgi ve donanımı Ulubaş en üst kalite standartlarını kullanarak sağlar. Geniş ürün yelpazesine sahip Ulubaş web sitesinde yer alan yapı ve yalıtıma dair her konuda aradığınız ürünü rahatlıkla bulabilirsiniz.

Firmamız çok uzun yıllardan beri bu sektörde hizmet veren, nitelikli ürünleriyle rüştünü ispat etmeyi başarmış profesyonel bir firmadır. Kolay alışveriş ve kaliteli hizmet anlayışının hâkim olduğu Ulubaş’tan alışveriş yapma deneyimini yaşamak için hemen bizimle iletişime geçebilirsiniz. Uzun yıllardan beri sorunlarınıza akılcı çözümler getiren ve inşaat sektörüne üretimleriyle damga vuran Ulubaş tecrübesini deneyimlemek ve bu gönül rahatlığıyla alışveriş yaparak yapılarınıza kendi imzanızı atmak için hemen şimdi web sitemizi ziyaret edin.

Yükleniyor...